XVI. yüzyılda Kopan Sancağı (Macaristan)
Sanjak of Kopan in the XVI th century (Hungary)
- Tez No: 117739
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN YUSUFOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
297 ÖZET Bu çalışma, XVI. yüzyılda Budin eyaletine bağlı Kopan sancağının tarihini, arşiv kaynaklarına dayanarak incelemektedir. Çalışmanın girişinde, bugüne kadar bu alanda yayımlanmış çalışmaları değerlendirdik ve söz konusu arşiv kaynaklarım tanıttık. Çalışmanın birinci bölümünde, Kopan kalesinin Kanunî'nin 1543 'deki Macaristan Seferi'nin ardından fethedilmesini ortaya koyduk. ikinci bölümde sancağın kuruluşunu ve idari bölümlenmesini inceledik. Ayrıca bu bölümde nahiyelere göre, yerleşim birimlerinin dizini ve lokalizasyonları sunulmaktadır. Lokalizasyonlar sayesinde sancağın haritasını hazırladık. Bu harita çalışmanın sonunda yer almaktadır. Üçüncü bölümde, cizye, tahrir defteri ve Macar dica kayıtlarının demografik tarih açısından değerlerini araştırdık. Sancağın Osmanlı egemenliği boyunca geçirdiği demografik değişimler ve yerleşim birimlerinin büyüklükleri ile ortalama nüfuslarına ilişkin incelemeler de bu bölümde bulunmaktadır. Son bölüm, Osmanlı yönetimince konulan vergileri, tarımsal üretimdeki ve ticaret hayatındaki gelişmeleri içermektedir. Çalışmamızın sonunda, 1552 ve 1570 yıllarına ait mufassal defterleri, ve bazı istatistik! tabloları yayımladık.
Özet (Çeviri)
298 ABSTRACT - This study searches -on the evidence of archival materials- the life of sanjak of Kopan which was to be part of eyalet of Budin in the XVIth century. In the introduction section, we appreciated the studies that have been published up to now in this area and introduced to the archival materials. In the first chapter, we brought up the conquest of castle of Koppan after Kanunî' s campaign in 1543. In the second chapter, we examined formation of the sanjak and administrative divisions of it. Moreover index- and localization of settlements is given in this chapter as per nahiyes. We prepared the map of sanjak through the localisation. This map can be seen at close of study. In the third chapter, we searched values of cizye- tahrir defters and Hungarian dica registers from the point of demographic history. Also demographically changes during the Ottoman rule, sizes and average populations of settlements can be seen in this chapter. The last chapter contains the Ottoman taxes and duties, development of agricultural production and commercial life. In the end of the study, we published the mufassal defters of years of 1552 and 1570 and some of statistical tables.