Aracı kurumlarda merkez dışı örgüt olarak acentelik
Agencies of intermediary
  1. Tez No: 117738
  2. Yazar: ÜLGEN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Modern sermaye piyasalarının vazgeçilmez unsurlarından olan aracı kurumlar ve merkez dışı örgütleri, Sermaye Piyasası Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulu' nun çıkarttığı Seri: V No: 46 sayılı Tebliğ ile düzenlenmiştir. Son yıllarda sermaye piyasalarının gelişmesi ve iş hacminin hızla büyümesiyle birlikte, aracı kurumların faaliyet alanları da genişlemiştir. Bunun sonucunda da düzenli bir merkez dışı örgüt ağma olan ihtiyaçları artmıştır. Şube ve irtibat bürolarıyla beraber, aracı kurumların merkez dışı örgütlerini oluşturan aracı kurum acenteleri, Seri: V No: 46 sayılı Tebliğ ile bankalarla tesis edilen acentelik şeklinde düzenlenmiştir. Bu şekilde bir düzenleme yapılmasının sebebi, aracı kurum acentelerinin daha etkili bir şekilde denetimlerinin sağlanmak istenmesidir. Çalışmamızın amacı, bankalarla yapılan bir sözleşme ile tesis edilen aracı kurum acentelerini incelemektir. Bu anlamda konumuz, Türk Ticaret Kanunu' nda düzenlenen acente değildir. Ancak, aracı kurum acentelerinin Türk Ticaret Kanunu' nda düzenlenen acenteden farklı olan yönlerini ele alınmıştır. Bunun yanı sıra, aracı kurumlar ve aracılık faaliyetleriyle ilgili olarak verilecek bilgiler, aracı kurum acenteliğini ve bu acenteliğin faaliyetlerini açıklayıcı nitelikte ve sınırlıdır. Belirttiğimiz bu çerçevede, aracı kurum acenteliği sözleşmesi incelenmiş, sözleşmenin hukukî niteliği üzerinde durulmuştur. Çalışmamızda acentelik tesisi için gereken şartlar ve acentenin faaliyetleri sırasında uyacağı kurallar ilgili tebliğler ve Sermaye Piyasası Kanunu'nun ışığında açıklanmıştır. Aracı kurum acentelerinin yapabilecekleri faaliyetler, ilgili Tebliğ' de dört bent halinde sayılarak sınırlandırılmıştır. Bu anlamda, aracı kurum acenteleri, acentesi 90oldukları aracı kurumun icra ettiği diğer faaliyetleri yapamazlar. Çalışmamızda acentenin yapabileceği bu faaliyetler üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede, acente aracılığıyla yapılan faaliyetlerde aracı kurumun ve acentenin müteselsil sorumluluğunun söz konusu olacağı açıklanmıştır. Ayrıca bu sorumluluğu kaldıran sözleşmelerin geçersizlikleri üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın son kısmında, aracı kurumların yurt dışında acentelik tesisi edebilmeleri için gereken şartlar ve izin alma süreci incelenmiştir. 91 NKOlUJlTASrON MEHftZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Intermediaries and their branches, agencies and liaison offices which are the main elements of modern capital markets are regulated by the Capital Markets Act and Capital Markets Board Circular numbered 46 in Turkish law. In recent years, with progression of the capital markets and increasing expansion of business scale, fields of intermediaries' activities expanded. Result of this process was that intermediaries needed a regular structural network, including“agencies”linked with or around the center. As the decentralized institutions, agencies of intermediaries could be constructed only with banks, forced by the terms of the Circular numbered 46. Needs more effective control on agencies of intermediaries are rationalities and reasons of this regulation. Researching the agencies of intermediaries which is constructed by contracting with the banks is our main aim. In this respect, the agency regulated by the Turkish Trade Code as a traditional institution for general trade is not subject of our research. However it is useful to reveal and to take into account the differences between agencies of intermediaries and the one regulated by the Turkish Trade Code. In addition, research on the intermediaries and its functions is limited with explaining the agencies of intermediaries and their activities. According to this framework, we research the contracts which include the construction of agencies of intermediaries and of its activities and the judicial quality of these contracts. In our research, conditions for the construction of an agency and 92the rules, which an agency must respect are explained under the light of the Capital Markets Acts and the relevant circulars. Relevant circular enumerates the types of agencies of intermediaries' activities under four subarticles. According to these rulings, agencies of intermediaries could not carry out the some activities of the main intermediaries. We examine the activities, which agencies of intermediaries could carry out. In context with this point, we explain the appearance of joint and several liabilities of intermediaries and agencies of intermediaries, the liabilities relating with the activities of agencies of intermediaries. At last section, we examine the terms of the constructions of the agencies of intermediaries in the foreign countries. 93