Türkiye'de bireylerin kişisel-kurumsal güven kaybı ve medyanın rolü: Ampirik bir araştırma
The Decline of interpersonal and institutional trust and the role of media in Turkey: An empirical inquiry
- Tez No: 117751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
Türkiye'de bireylerin çeşitli kişi ve kurumlara karşı güven kaybı ve bunda medyanın rolü, bu çalışmanın çerçevesini oluşturmaktadır. Literatür taramasıyla yapılan kuramsal değerlendirmede, öncelikle güvenin kavramsal ve kuramsal analizi yapılmış, daha sonra güvenin insan ve toplumla olan bağına, anomi ve sosyal sermayeyle olan ilişkisine yer verilmiştir. Medya ve güven ilişkisi değerlendirilmiştir. Güvenin toplumların ekonomik, demokratik ve sosyal gelişimlerinde önemli bir değer olarak görüldüğü bu tez çalışmasında, Türkiye'nin toplumsal yapısı ve toplumda çeşitli alanlarda yaşanan ve aynı zamanda medyada yer alan çeşitli sorunlar ile medya, başlıca güvensizlik kaynakları olarak ele alınmıştır. Niteliksel analizden sonra, Ankara'da 200 kişi ile bir survey araştırması yapılarak, istatistiki testler uygulanmıştır. Niceliksel araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda, bireylerin aile dışındaki kişi ve kurumlara karşı güvensizliğinin önemli boyutlara ulaştığı görülmüştür. Toplumda çeşitli alanlarda yaşanan sorunlar ve sorumlu kişi ve kurumların bu sorunları çözmedeki yetersizlikleri ile medyanın tarafsız ve sorumlu yayıncılık yapmaması, güvensizliğe yol açmaktadır. Medya tüketimi arttıkça bireylerin güvensizliklerinde artış görülmektedir. Türkiye'de güven konusunda yapılan araştırmalar niceliksel olarak yetersizdir. Güven ve medya ilişkisi konusunda ise Türkiye'de ayrıntılı niteliksel ve niceliksel bir araştırma bulunmamaktadır. Bu tez, sözkonusu alandaki boşluğun giderilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the decline of social and institutional trust and the role of media in Turkey. In theoretical appraisal through screening literature, at first hand the trust is analysed conceptually and theoretically, then the connection of the trust to people and the society, and also to the anomie and social capital had been explored. The connection between the media and the trust has also been analysed. In this thesis, which considers the trust as an important value in the economic, demographic and social development of societies, social fabric of Turkey, problems experienced in some circles and covered at the same time in media and the media itself are sources of mistrust. Having made the qualified analysis, statistics tests have been carried out by making a survey inquiry with 200 persons in Ankara. In assessing the results derived from quantitative inquiry, the degree of mistrust to individuals and institutions outside families has increased dramatically. The problems occurred in some quarters of the society and the lack of problem-solving ability of the individuals in charge and the competent authorities, and the unresponsive and subjective broadcasting of media have lead to the mistrust. It has been established that the more media consumption the more mistrust the individuals have. The researches concerning the mistrust in Turkey are not adequate quantitatively. There is no comprehensive research between the media and the mistrust both quantitatively and qualitatively. Thus, this thesis aims to contribute to the existing research initiatives in this field.