Küreselleşmenin ulus-devlet üzerindeki etkisi
The Impact of globalization upon the nation-state
  1. Tez No: 117752
  2. Yazar: RIFAT ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu tezin amacı,“küreselleşme”nin ulus-devlet üzerindeki etkisini irdelemektir. Günümüz dünyası, başta bilgi, iletişim ve ulaşım teknolojilerinde olmak üzere hızlı bir değişim sürecini yaşamaktadır. Bu süreç, etkisini ekonomik, siyasal, sosyal, kısacası hayatın her alanında göstermekte, dünya çapında ilişkilerin yoğunlaşması ile mesafeler ve sınırlar toplumsal hayatın pek çok alanında sınırlayıcı olmaktan çıkmaktadır.“Küreselleşme”diye adlandırılan değişim süreci, ulus-devlet yapısı içindeki hükümetlerin gücünü ve etkinliğini azaltmakta, bağımsız ulusal ekonomik ve sosyal politikaların izlenme imkanını kısıtlamaktadır. Hükümetler, ekonomik sınırlarım, bilgi, haber ve fikirlerin akışını kontrol etmekte güçlük çekmektedirler. Ancak, bu çalışmada tartışılacağı üzere, ulus-devlet, küreselleşme süreci karşısında her ne kadar belirli ölçülerde geleneksel anlamda egemenlik erozyonuna uğradıysa da, esas kurum olma niteliğini kaybetmemiş ve uluslar arası sistemin vazgeçilmez aktörü olarak yerini korumaktadır. Dönüşüme uğrayan ulus-devlet, pek çok açıdan güç kaybına uğramasına karşılık, hareketli sermayeyi çekmek, halkın eğitim seviyesini yükseltmek, finansal istikran sağlamak, fiziksel ve kültürel çevreyi iyileştirmek gibi birçok alanda giderek artan bir role sahip olmaktadır. Yönetimin temeli ve düzenin kaynağı olarak, hem uluslararası hem de dahili alanda ulus-devlet önemli bir siyasal örgüt olarak varolmaya devam edecektir. Î.C. YUKSEKÖĞHETıtö KUHüıy BOKtaNTASYOH MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to examine the impact of globalization upon the nation-state. Today, the world is undergoing a process of rapid change, particularly in information, telecommunication and transportation technologies. This process shows its impact in economic, political and social areas, and with the intensification of the relationships in all over the world, distances and borders have ceased to be limitative in various areas of the social life. The transformation process, so-called“globalization”, limits the power and capacity of the the governments within the nation-state, and curtains autonomous economic and political national policies. Governments face difficulties in controlling their economic borders, the flow of information, news and ideas. However, as it will be discussed in this study, although the nation-state has suffered from erosion of sovereignty in its traditional sense to a certain aspect under the globalization process, it has not disappeared as an institution and has preserved its place as the indispensable actor of the international system. The nation-state, that has passed through transformation, has experienced the loss of power in some respect, however, it also has acquired an increasing role in attracting the mobile capital, increasing the level of education of the people, providing financial stability, and improving the physical and cultural environment etc. The nation-state, as the basis of the administration and the source of order, will continue to be an important political organization both in international area and in the domestic.