İnkılap kanunları ışığında yapılan cumhuriyet reformlarının değerlendirmesi
The Analysis of republican reforms which made by the revolution laws
- Tez No: 117768
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
256 ÖZET Cumhuriyetin ilk yılları, 18. yüzyılla beraber başlayan Türkiye'nin modernleşme tarihinde en önemli adımların atıldığı süreçtir. Anayasamızın 174. maddesi belirlenen İnkılâp Kanunları ise Cumhuriyet reformlarının girişilen reform hareketlerine hukuki meşruiyet temin eden unsurlar ve modernleşme tarihinin en önemli köşe taşlarıdır. Bu kanunların tümü toplum hayatını derinden etkilemiş; eski ve geleneksel değerlere dayalı toplum düzeni, bu kanunların uygulamaya alınmasıyla yerini modern bir hayat tarzına bırakmıştır. Bu amaçla öncelikle -dini de içkin olan- geleneksel toplum hayatına ait değerler kamusal alandan çıkarılmaya; bunların yerine ise batılı muadilleri yerleştirilmeye çalışılmıştır. Bu yöndeki çalışmalara eğitim alanından başlanmış, eğitimdeki ikili yapının ortadan kaldırılmasına ve eğitimin tamamıyla lâik bir yapı kazanmasına gayret edilmiştir. Bunu geleneksel toplum hayatında son derece önemi haiz olan tarikatlerin faaliyetlerinin engellenmesi ve aynı amaca hizmet etmek üzere bu örgütlenmelerin kullandıkları mekanlar olan tekke ve zaviyelerin kapatılması izlemiştir. Yine batıya ait bir sembolü daha sosyal hayata hakim kılmak amacıyla, geleneksel başlıklar yasaklanmış; kamu personeline şapka giyme zorunluluğu getirilmiştir. Bu inkılâbın tamamlayıcısı ise 1934 yılında çıkarılan bir kanun vasıtasıyla bazı giysilerin giyilmesinin yasaklanmasıdır. Ülkenin kanunlarının hedef olarak alınan batı ülkelerinin kanunları ile koşut olması projesi kapsamında İsviçre'den Medenî Kanun iktibas edilmiş; böylece İslâm dininin kamusal hayattaki son yansımaları da ortadan kaldırılmıştır. 1928'de çıkarılan bir diğer kanunla ise Türklerin İslâmiyet'e geçtikten sonra kullanmaya başladıkları Arap elifbası yerine Latin harfleri ikame edilmiştir. Ve nihayet 1934 yılında“Soyadı Kanunu”nun kabulünden sonra kökeni geçmişte olan lâkap ve unvanlar kaldırılmış ve Cumhuriyet idaresi, geleneğin belirlediği hiyerarşi yerine otoriteyi kendisinin dağıtacağı yönündeki kararlılığını göstermiş, bu şekilde İnkılâp Kanunları süreci tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
257 ABSTRACT The establishment of the Republic of Turkey ushered in a period of social and political transformation. There were many changes in social policy. The aim was to do away with certain to abolish traditions and minimize the influence of religion in social and cultural life. However, in reality, this political and cultural change had started in the early 18th Century, when the Ottoman Empire had started to lose some wars. So for that reason, the modernization of the Republic of Turkey is a part of the general Turkish modernization, which includes the Ottoman modernization process that started in early 18th Century. It cannot be denied that“The Revolution Laws”realized the most influential part of Turkey's modernization. The first president, Atatürk, and other Republican leaders was become part of western civilization. They tried to substitute some references and symbols from western civilization. The Revolution Laws were used in pursuit of this aim. As a result the traditional, religious education system abolished and o secular education system was adopted. Secondly, certain religious institutes, dervish lodges, which were used by Sufi orders for their rites, were closed. In this way activities of Sufi orders were prevented. After that, traditional male headgears such as“the fez”were banned. Officers were obliged to wear“hats”. The next step was to abolish the last traces of Islamic Law. This in fact meant adopting the Swiss Civil Code for Turkey. In 1928, Roman script replaced Arabic script. This situation was connected with leaving from old % ties. And finally, in 1934, with the passing of“The Surname Law”, traditional ] nicknames were abolished. With this the process started by the“Revolution '> Laws”was completed. h.1 &