Türkiye'de belediye başkanlarının görevinin son bulması ve yeni bir öneri
The Ending of the mayors duty (service) in Turkey and a new proposal
  1. Tez No: 117827
  2. Yazar: ABDULLAH ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
277 ÖZET Çalışmanın konusu, 'Türkiye'de Belediye Başkanlarının Görevinin Son Bulması Ve Yeni Bir Öneri“dir. Belediye, kent halkının ve kentin yerel, ortak ve çağdaş gereksinmeleri karşılamak üzere merkezi yönetimce kurulur. Onun yürütme organı belediye başkanı olup, karar organından ayrı olarak kurulmuştur. Belediyenin yürütme ve karar organının halk tarafından seçilmesi, kendi işini kendisince görülmesi ve tüzel kişiliğe sahip olması, ona özerk kuruluş niteliği kazandırır. Belediye başkanlarının görevine son verilme nedenleri ülkenin, siyasal, sosyal ve tarihsel koşullarına göre değişebilmektedir. Buna karşın, belediye başkanlarının görevine son verilme biçimleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte, genel olarak, seçim, halk oylaması ile görevden alınma, belediye tüzel kişiliğinin ortadan kaldırılması ve yargıdır. Ülkemizde belediye başkanları, 1963 yılından beri doğrudan halk tarafından seçilmeye başlanmış (”mansup“ belediye başkam 1580 sayılı Belediye Yasası'nda duruyor) ve ”güçlü başkan“ sistemine doğru bir gelişme göstermiştir. Belediye başkanlarının görevinin son bulma nedenleri ise, ölüm, istifa, birden fazla farklı göreve seçilme, 20 gün mazeretsiz ve kesintisiz göreve gelmeme, geçici olarak görevden uzaklaştırılma, yıllık çalışma raporu, gensoru, belediye meclisinin feshine neden olabilecek durumlara katılma, seçilme yeterliliğini kaybetme ve mahkumiyettir. Geçici olarak görevden uzaklaştırılma nedeni, yerel demokrasi ve yerel özerklikle çelişir. İçişleri Bakanları bu yetkiyi, ”partizanca“ kullanmışlardır. Öte yandan yıllık çalışma raporu ve gensoruda da belediye meclisince yönetimsel, kişisel ve siyasal nedenlerle belediye başkanları hakkında yetersizlik karan verilmiştir. Belediye başkanları görevinde ”yetersiz"se, belediye meclisinin yerine halk karar vermelidir. Ölüm, istifa ve birden fazla farklı göreve seçilmenin dışında; diğer nedenlerden herhangi birinin oluşması durumunda, belediye başkanlarının görevine Danıştay'ca son verilmektedir. Ancak Danıştay, bazen isabetli kararlar vermemiştir.
Özet (Çeviri)
278 SUMMARY The subject matter of the study İs the ending of the mayors' duty (service) in Turkey and a new proposal. Municipality is set up by the central government in order to meet local, common and contemporary needs of the people living in a city. The executive body of the municipality is the mayor and it is set up separately from the decision council. Autonomous municipality is characterized by popular election of its legislative and executive bodies, the capability to carry out its duties by itself and the possesion of corporation. The reason for the ending of the mayors' duty varies depending on political, social and historical conditions of the state. However, these, generally speaking, can be classified as through election, recall, abolition of the municipal corporation and jurisdiction. In our country mayors have been elected by popular election since 1963 (but the“appointed”mayor still remains in the Law no: 1580, the Municipality Law) and there has been a tendency towards the system“strong mayor”. Death, resignation, being elected for more than one service, unexcusably and continuously abandonment of the duty over 20 days, temporary removal from the duty, annual working report, interpolation, participation of the mayor to the council meeting that causes cancellation, loss of competence for election and condemnation are the circumstances that are condicive to the ending of the mayors' duty. The reason for temporary removal of mayors contradicts with the principles of local democracy and autonomy. The Ministers of Interior Affairs have used this power for the advantage of their party-siders. On the other hand, in cases of interpolation and annual working report, municipal council has decided incompetence of mayors because of administrative, personal and political reasons. People, not municipal council, must decide about a mayor's incompetence. Apart from death, resignation and being elected for more than one service the Council of State gives the final decision about the ending of the mayors' duty. However, sometimes, the Council of State has not made appropriate decisions.