İzmir, Yamanlar, Karagöl çevresinde yetişen Galanthus elwesii Hook. üzerinde bazı farmakognozik çalışmalar
Pharmacognostic studies on Galanthus elwesii Hook. growing around the vicinity of Yamanlar Karagöl, İzmir
- Tez No: 118029
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ALİ ÖNÜR, Y.DOÇ.DR. NEHİR ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışmada İzmir ili Yamanlar Dağı, Karagöl çevresinde yabani olarak yetişen Galanthus elwesii Hook, türünden meyvalı ve çiçekli olmak üzere vejetasyonun iki farklı devresinde Herba ve Bulbus Galanthi drogları hazırlanmış, DAB 10'da yer alan bazı genel kalite kontrol denemeleri olan nem, total kül ve sülfat külü miktar tayini denemeleri ile drogların içerdiği alkaloitlerin İ.T.K. ile teşhis ve saflık kontrolü amacıyla farklı solvan sistemleri kullanılarak denemeler yapılmıştır. Ayrıca hazırlanan örnekler üzerinde anatomik çalışmalar da gerçekleştirilmiştir. Total alkaloit miktar tayini için ise DAB 10 ve daha önce Anabilim Dalımızda geliştirilmiş olan titrimetrik esaslı bir yöntemden yararlanılmıştır. Hazırlanan drog örneklerinde fizyolojik ve farmakolojik açıdan önemli alkaloitler olan galanthamine ve lycorine'in varlığı İ.T.K. ve spektrofotometrik esaslı bir yöntem kullanılarak araştırılmış ve her iki alkaloidin miktarlarının tayin edilebilir düzeyde olmadığı saptanmıştır. Ayrıca hazırlanan drog örneklerinde lycorine alkaloidinin tayin edilebilir miktarda bulunmadığı HPLC yöntemi ile de doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, aerial and bulbous drugs of Galanthus elwesii Hook, species, growing wild around the vicinity of Yamanlar Mountain, Karagöl, İzmir, were prepared during two different vegetation periods, flowering and fruiting seasons. DAB 10 was referred to for the gravimetric determinations of humidity, total ash, sulphate ash and studies utilizing different solvent systems were carried out to identify the alkaloids of the drugs by thin layer chromatography. Additionally, anatomical investigations were carried out on all the specimens. DAB 10 and a titrimetric method which was developed in our department previously, were utilized for the titrimetric determination of total alkaloids. All the specimens were investigated for the presence of galanthamine and lycorine which are important alkaloids from the physiological and pharmacological point of view, by using thin layer chromatography and spectrophotometric methods. The alkaloids were not present as detectable quantities in the specimens. Moreover, it was confirmed that lycorine was not present as a detectable quantity in the specimens by using HPLC.