Yenice Sağlık Ocağı bölgesinde yaşayan 20-50 yaş arası kadınların hipertansiyonla ilgili bilgi, tutum, davranışları ve hipertansiyon prevalansları, eğitimin hipertansiyon prevalansına etkisi
The Attitude, behaviour and hypertension prevalances of women, aged 20-50, living in Yenice Health Care area and the influence of education on hypertension prevalance
- Tez No: 118084
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. NESİMİ KİŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Yenice Sağlık Ocağı Bölgesinde Yaşayan 20-50 Yaş Arası Kadınların Hipertansiyonla İlgili Bilgi, Tutum, Davranışları ve Hipertansiyon Prevalansları, Eğitimin Hipertansiyon Prevalansma Etkisi Bu çalışmada bir sağlık ocağı bölgesinde yaşayan 20-50 yaş grubu kadınların hipertansiyon prevalansını araştırmayı, konuyla ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını saptamayı, risk faktörleriyle ilişkisini ortaya koymayı, kadınlarımızı bilinçlendirmek için eğitim vermeyi ve eğitim sonuçlarım değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma Nisan 2001 - Mayıs 2002 tarihleri arasında yapılmış bir müdahale araştırmasıdır. 20-50 yaş grubu kadınlar arasından örnekleme yöntemiyle 400 kadın seçilerek araştırma ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kadınlara öncelikle boy-kilo ve tansiyon ölçümü, anket uygulaması yapıldı. Ek olarak araştırma grubuna hazırlanan eğitim formu aracılığıyla eğitim yapıldı. 6 ay sonra tekrar tüm kadınlara aynı uygulamalar yapılarak eğitimin etkisi araştırılmıştır. Toplanan veriler bilgisayarda değerlendirilmiştir. Eğitim öncesi dönemde, vaka ve kontrol gruplarında hipertansiyon açısından etkili olabilecek çeşitli parametreler açısından istatistiksel fark bulunmamıştır. Çalışmada; evli kadm oram % 86.3, ilkokul mezunu olmayan kadın oram % 5.6, ilk gebelik yaşı 20.23±2.92, yaşayan çocuk ortalaması 2.20±0.97, herhangi bir yöntem kullanalann oram % 65.5, menopozda olanların oram % 6.5, sigara içme sıklığı ise %13.3' dür. Eğitim sonrası dönemde; margarin ve tereyağ tüketimi, aylık kızartma yöntemi kullanımı ortalaması, yemeklerde tuz kullanımı, günlük çay tüketimi 'nde azalma, spor yapmada, bilinçli olarak yapılan egzersizlerde artışlar ve obezite oranında azalma meydana gelmiştir. Kontrol grubunda EÖ hipertansiyon prevalansı % 20, ES %15.5 ; araştırma grubunda ise EÖ hipertansiyon prevalansı % 20, ES % 13.5'dir (sınırda hipertansiyonlar dahil). Kan basıncı değerleri, araştırma grubunun EÖ ile ES' da istatistiki açıdan farklı bulunmuştur.95 Sonuçta, hipertansiyon doğurgan çağdaki kadınlar içinde önemli bir sorundur. Bu sorunun çözümlenmesinde eğitimin rolü önemlidir. Sürekli ve periyodik bir eğitim programının bölge sağlık kuruluşlarınca uygulanması önerilebilir.“Anahtar kelimeler :”Eğitim, Hipertansiyon, Kadın, Prevalans,
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Attitude, Behaviour and Hypertension Prevalances of Women, Aged 20-50, Living in Yenice Health Care Area and the Influence of Education on Hypertension Prevalance. Our aim in this research has been to survey the hypertension prevalance of women, aged between 20-50, living in a health care unit area, to define their knowledge, attitude and behaviours considering the subject, to reveal their relation with risk factors, to inform our women and to evaluate the results of these seminars. This is an intervention research which was exected between April 2001 -May 2002. 400 women were selected by examplification method, from women aged between, 20-50 and were divided into one research and one control group. Women were first subjected to height- weight and blood preassure tests and surveying. In addition to this the research group were informed by using the prepeared education form. The influence of this procedure were surveyed by using the same methods again on all women six months later. In both pre- research event and control groups no statistical differentiations were found in relation to the various parameters that might have been influential considering hypertension. In the research the rate of married women was %86.3, the rate of women who didn't go to school was %5.6, the first pregnancy age 20.23±2.92, the medium of living children 2.20±0.97, the rate of those using any birth control technique was %6.5, the rate of women in menapose was %6.5 and tobacco addiction rate was %13.3. In the post-education period decreases in animal fat consumption, monthly grilling method applying rate, the use of salt in food and daily tea consumption were observed while a rise in physical exercises and a fall in obesity rate were noted. In the control group the pre- education Hypertension prevalance was %20 and the post- education hypertension prevalance rate is %15.5, while the research groups pre- education hypertension prevalance rate was %20 and post- education %13.5 (included those just within the range). The blood preassure rates of the research97 group considering the pre- education and the post education valves were found statistically different. As a result, hypertension is an important problem for women who are fertile as well. Education has an important role in solving this problem. The implementation of a constant and annual education programe by local health care institutions can be advisable.“Key words :”Education, Hypertension, Women, Prevalance.