Ratlarda tüm vücut ışınlaması sonrası vitamin E ve amifostinin karaciğerde radyoprotektif etkilerinin lipid peroksidasyonu yönünden değerlendirilmesi
The evaluation of radioprotective effects of vitamin E and amifostine in rat liver against to radiation induced lipid peroxidation after total body irradiation
  1. Tez No: 118169
  2. Yazar: OKAN ORHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERAY KARAHACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
6.0ZET Çalışmamızda, radyoterapide doz kısıtlayıcı organlardan biri olan karaciğerdeki radyasyon hasarına karşı vitamin E ve amifostinin hücre koruyucu etkileri olup olmadığını araştırmayı planladık. KC'deki akut radyasyon hasarını, lipid peroksidayonu ürünlerinden malondialdehydin (MDA), KC dokusunda ve plazmada ölçümü ile belirleyip, amifostin ve vitamin E'nin oluşabilecek bu hasara karşı koruyucu olup olmadıklarını araştırmayı planladık. Tiyoller (sülfidril içeren gruplar) dokuların radyasyona karşı direnç ve duyarlılığında önemli rol oynayan yapılar olup, çalışmamızda radyasyonla birlikte vitamin E ve amifostin kullanımının plazma tiyol seviyelerine olan etkilerini de araştırdık. Çalışmamızda kullandığımız ratları, her grupta 10 rat olmak üzere; kontrol (K) grubu, yalnız radyasyon grubu (R), radyasyon +amifostin (R+A) grubu, radyasyon + vitamin E (R+VE) grubu ve radyasyon + amifostin + vitamin E (R+A+VE) grubu olmak üzere beş 45gruba ayırdık. K grubu hariç, bütün gruplardaki ratlara, 800 cGy dozda tüm vücut ışınlaması şeklinde radyasyon verdik. Vitamin E 'yi radyasyon uygulamasından bir saat önce, 100 IU (66 mg) dozda, subkutan olarak ; amifostini ışınlamadan yarım saat önce 200 mg/kg dozda intraperitoneal olarak verdik. Radyasyon uygulamasından 36 saat sonra, genel anestezi sağlanarak alınan KC ve kan örneklerinde, KC-MDA, plazma-MDA ve plazma-tiyol ölçümleri yapıldı. Ggruplar arasında istatiksel anlamlı fark olup olmadığı, Anova ve post- Anova-Scheffe prosedürleri uygulanarak saptandı.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY In this study, we planned to research whether amifostine and vitamin E are cell protector against to liver damage that caused by radiation. We tried to detect liver damage by measuring melondialdehyd (MDA) which one of lipid peroxidation products, at liver tissue and plasma, therefore we able to learn the cell protector effect of amifostine and vitamin E. Thiols, which included sulfidrils, are very important structures that have an crucious role of the tissue sensation and damage against to radiation. We researched in this study the effect of amifostine and vitamin E on the level of plasma thiols. We used five rat groups that each of them included ten rats. The first group was the control group (C) in which we never used amifostine and/or vitamin E nor radiation. Second group was the radiation alone group (R). Third group was the radiation and amifostine group (R+A). Fourth group was the radiation and vitamin E group (R+Vit E). The fifth group was the radiation + amifostine +vitamin E group (R+A+Vit E). Radiation aproved as 800 cGy whole body irradiation. Vitamin E was administered 100 IU (66 mg) one hour before radiation subcutaneously. Amifostin was used intraperitoneally as 200 mg/kg dose half an hour before radiation. Liver tissue and plasma samples was taken under general anestesia 36 47hour after irradiation. We measured liver and plasma MDA and plasma thiol levels. We used Anova and post-Anova-Scheffe statistical method to show difference between all groups. P< 0.05 was accepted as a statistical significance value. RESULTS: When we compared the level of MDA and thiol at liver and plasma between C and R group, we found liver MDA level significantly higher in R group than C group, and plasma thiol level significantly lower in R group than C group. We couldn't find any difference between R and C group plasma MDA levels. When we compared liver MDA and plasma thiol levels between R+A, R+A+Vit E and R groups, we found significantly lower liver MDA level and significantly higher plsama thiol level in R+A and R+A+Vit E groups. We couldn't find a significant difference at liver MDA and plasma thiol level between R+Vit E and R alone groups. COCLUSIONS: We may suggest to use amifostine on irradiation of liver since we saw protection to some extent against radiation oxidative damage of liver, but it needs more experimental and clinical studies. 48