Prostat kanserli hastalarda CYP17 gen polimorfizminin araştırılması
- Tez No: 118170
- Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT DALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
6. ÖZET Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser tipidir. Kansere bağlı ölüm nedenleri arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Prostat kanseri en sık 65-75 yaşlan arasında gözlenir ve sıklığı yaş ilerledikçe artar. Androjenlerin normal prostat dokusunun gelişiminde ve farklılaşmasında gerekli olduğu ve prostat kanser etiyolojisinde önemli rol oynadığı bilinmektedir. CYP17 geni 10q24,3 de lokalize, 8 eksona sahip ve P450cl7a enzimini kodlayan bir gendir. P450cl7a enzimi steroid hormon biyosentezinde önemli kontrol noktalarda işlev göstermektedir. Bu genin anlatım yapmayan 5' promotör bölgesinde tek bazlık bir polimorfizm saptanmıştır. Timinin yerine sitozin geçmesi ve restriksiyon enzimi için tanıma bölgesi oluşması ile ortaya çıkan bölge A2 alleli olarak tanımlanmaktadır. CYP17 geninde A2 allel oluşumuna neden olan bu polimorfizmin prostat kanseri riskini arttırdığı ileri sürülmüştür. Çalışmamızda öncelikle söz konusu polimorfizmin toplumumuzdaki dağılımını belirlemek amacı ile 52 sağlıklı kontrol incelenmiş olup, prostat kanseri için bu polimorfizmin bir marker niteliği taşıyıp taşımadığının araştırılması amacı ile de 58 nodüler hiperplazili ve 60 prostat kanserli hastada polimorfik dağılım araştırılmıştır. Prostat kanserli ve nodüler hiperplazili hastalar sağlıklı kontrol grubu ile CYP17 A2 alleli açısından karşılaştırıldığında arada istatiksel açıdan anlamlı bir fark gözlenmezken prostat kanserli hastalar ile nodüler hiperplazili hastalar arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bu sonuç A2 allelinin prostat kanseri için yüksek riski belirtebileceği hipotezini desteklemektedir. 32
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Prostate cancer is the most commonly diagnosed cancer among men. Prostat cancer is second after the lung cancer- related deaths. Prostate cancer is most commonly seen between the ages of 65-75. The prevelance of prostate cancer increases with age. Androgenes are crucial for the growth and development of the prostate gland. Steroid hormones, especially androgenes, play important roles in the etiology of prostate cancer. CYP17 gene, which is located on chromosome 10q24.3 and consists of eight exons, encodes the cytochrome P450cl7ot enzyme. P450cl7a enzyme functions at important control points in steroid hormone biosynthesis. A T to C polymorphism (A2 allele) in the 5' promoter region of the CYP17 gene, suggests that the A2 allele may be associated with an increased risk of prostate cancer. In this study we investigated 52 healthy controls for the distribution of this polymorphism in the Turkish poulation. The same polymorphism was also investigated in 58 patients with benign prostatic hypertrophy and 60 prostate cancer patients to determine its association with prostate cancer risk. When prostate cancer and BPH patients were compared with the healthy control group no significant difference was observed regarding the distribution of the A2 allele. However, the difference observed between patients with prostate cancer and BPH was statistically significant. This result supports the hypothesis that the A2 allele may be associated with increased risk for prostate cancer. 33