Mastektomi sonrası radyoterapi yapılmış hastalarda lokal nüks oranları ve buna etki eden faktörler
- Tez No: 118189
- Danışmanlar: PROF.DR. MAKTAV DİNÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET 5 yıllık dönem içerisinde enstitümüzde mastektomi sonrası adjuvan radyoterapi yapılmış ve ortalama 76,6 aylık takibe ulaşmış 637 meme kanserli olguyu özellikle lokal- bölgesel tekrarlama açısından inceledik. Tekrarlama gelişen 100 hastada buna etkili olabilecek faktörleri araştırdık. Radyoterapi tekniği ve kullanılan enerji modaliteleri arasında lokal-bölgesel tekrarlama üzerinde her hangi bir fark tespit edilemedi. Tek ve çok değişkenli analizlerde pektoral kas invazyonu olmasının, T3 ve T4 evresinde olmanın, tamoksifenin 2 yıldan az kullanılması ya da kullanılmamasının, supraklaviküler bölge BED 10 değerinin 42 Gy'in altında olmasının ve aksiller lenf nodu kapsül invazyonu olmasının radyoterapi sonrası lokal-bölgesel yineleme üzerinde bağımsız negatif etkisi gösterildi. Çalışmalar arasında karşılaştırmaların daha kolay yapılabilmesi açısından BED 10 değerlerinin bildirilmesi faydalı olacaktır. Ayrıca lokal-bölgesel tekrarlama gelişmesi hasta ömrü üzerinde bağımsız negatif etkiye sahiptir. Dolayısıyla radyoterapi sonrası lokal-bölgesel kontrolü arttıracak her türlü girişimin ömür uzatacağı sonucuna varılabilir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY We have been analyzed 637 breast cancer patients, who received adjuvant radiotherapy. With a follow-up mean of 76.6 months, we evaluated 100 patients with recurrence, while our primary end point is loco-regional recurrence and its causes. Both radiotherapy techniques and energies displayed no effect on recurrence. Uni-variate and multi-variate analyses were employed to figure out independent risk factors affecting the loco-regional recurrence. Pectoral muscle invasion, T3/T4 stage, tamoxifen usage no or shorter than 2 years, axillary lymph node capsular invasion and supraclaviculer field BED 10 dose below 42 Gy, are emerged as independent risk factors on loco-regional recurrence. To employ a reliable comparison between the trial results, BED 10 values are needed and should be given by the authors. Besides, loco-regional recurrence has a clear negative effect on survival. Thus, any attempt for decreasing the post radiotherapy loco-regional recurrence, could be helpful for improving survival. 39