Total mastektomi yapılmış kadınlar ile meme koruyucu tedavi uygulanmış kadınlarda kaygı, depresyon ve yaşam kalitelerinin karşılaştırılması
Research on differences in terms of anxiety, depression and quality of life between women patients subject to total mastectomy and breast conserving therapy
- Tez No: 118190
- Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Psikoloji, Oncology, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Preventif Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
IX. ÖZET Kanser hastalarında %30-40 oranında psikiyatrik ve psikososyal morbidite ortaya çıktığı bildirilmektedir. En sıklıkla kaydedilen psikopatolojiler; anksiyete, depresyon ve uyum güçlüğüdür. Hastaların psişik durumlarını önemli ölçüde etkileyen meme kanseri tanısı ve sonrasında uygulanan tedavilerden yola çıkılarak 20 'si Total Mastektomi, 20 'si Meme Koruyucu Tedavi geçirmiş toplam 40 hasta kaygı, depresyon, yaşam kalitesi ve psikolojik uyum değişkenleri açısından karşılaştırılmıştır. Araştırmada hastalara sırasıyla; Hasta Görüşme Formu, Karnofsky Fiziksel Performans Ölçüm Skalası, Psikososyal Durum Değerlendirme Anketi, Beck Depresyon Ölçeği, İşlevsel Durum İndeksi, STAI-Anlık ve STAI-Sürekli Kaygı Formları, Hastalık Üzüntü Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen bulguları şu şekilde özetleyebiliriz: Total Mastektomi grubunda Meme Koruyucu Tedavi grubuna oranla daha yüksek seviyede bedensel eksiklik duygusu, fiziksel görünümden rahatsızlık, giyim tarzında değişiklik ve yakınların ilgisinde eksiklik hissi bulgulanmıştır. Uygulanan kaygı, depresyon ve yaşam kalitesi testlerinden ve psikososyal durum değerlendirme anketinden elde edilen sonuçlara göre kaygı, depresyon ve yaşam kalitesi açısından Total Mastektomi ve Meme Koruyucu Tedavi gruplarındaki hastalar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. İki grupta da kanserin yayılmasından ve tekrar etmesinden endişe duyma oranı düşüktür ve aralarında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Total Mastektomi kadınların görünüşle ilgili kaygılarını artırmaktadır. İki grupta da hastanın sosyal etkinliklerinde ve sosyal ilişkilerinde olumsuz yönde bir bulguya rastlanmamıştır. Psişik sorunlar açısından iki grup arasında anlamlı olmayan bir fark bulunmuştur, ancak Meme Koruyucu Tedavi hastalarının tedavi sonrası uyumunun daha iyi olduğu gözlenmiştir. Araştırmamız bu alanda ülkemizde yapılacak ileri klinik ve bilimsel çalışmalara bir açı sağlayacak, onlarla birlikte gelişecektir. 73
Özet (Çeviri)
X. SUMMARY It's reported that psychiatric and psychosocial morbidity appears in %30-40 of cancer patients. Mostly reported psychopatologies are, anxiety, depression and adoptation problems which in turn affect the quality life of patients. Breast cancer may considerably affect psychological states of patients. Taking this fact in to consideration, in this research two groups of patients, 20 patients of Total Mastectomy and Breast Conserving Therapy in each respectively were compared with each other in terms of differences in anxiety, depression and quality life scores. In research, patients were given Patient Assessment Form, Karnofsky Physical Performance Measurement Scala, Psychosocial State Evaluation Form, Beck Depression Inventory, Functional Living Index, STAI Anxiety Forms, Patient Distress Inventory test to fill in. After the evaluation of the forms, the following results are concluded. Compared to Breast Conserving Therapy patients, deficieny feeling, discomfort about physical appearance, change in dressing style, and deficiency in the care of the close persons are more percieved by the Total Mastectomy group. As a treatment Total Mastectomy causes an increase in anxiety of the breast cancer patients. In both groups, anxiety about spread or repitition of breast cancer is low, and there couldn't be found a significant diffrence between the groups. There is no negative finding about a negative tendency in social relations and activities of both groups. In respect of pscyhological problems, there was no significant difference between two groups. The best approach to patients with breast cancer would be to consider psychosocial aspects and the quality life concerns when deciding on the type of the surgery and post operative treatment modalities. 74