Özofagus ve gastroözofageal bileşkede intestinal metaplazi: Sıklığı, tipleri ve nedenleri
The Intestinal metaplasia at esophagogastric junction: Frequency, types and causes
  1. Tez No: 118297
  2. Yazar: MÜJDE SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALE AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
6. ÖZET Giriş: Son yıllarda gastroözofageal bileşke (GÖB)'den köken alan adenokarsinom insidansı artmaktadır, intestinal metaplazi (İM)'nin özofagus ve mide kanserlerinin gelişiminde ara basamak olması, GÖB'den kaynaklanan adenokanserlerin gelişiminde de rol oynuyor olabileceğini düşündürmektedir. GÖB'deki İM ile ilgili çok sayıda araştırma yapılmış olmasına karşın, etiyolojik faktörleri hala tam olarak aydınlatılmış değildir. GÖB'deki İM'nin oluşumunda nedensel faktör olarak bazı çalışmalarda Helicobacter pylori (Hp), bazılarında ise gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) sorumlu tutulmuştur. Amaç: Bu çalışma; yüksek Hp prevalansına sahip ülkemizde özofagus ve GÖB'deki İM'nin sıklığı, tipleri ve nedenlerini araştırmak üzere planlanmıştır. Gereç ve yöntem: DEÜTF Gastroenteroloji kliniğinde herhangi bir nedenle üst gastrointestinal sistem endoskopisi uygulanan hastalardan rasgele seçilen 100'ü (51 K, 49E, 55.3±13.5) çalışmaya alınmıştır. Endoskopi sırasında özofagus mukozası lugol ile boyanmış ve boya tutmayan alanlardan, Z çizgisinden, kardiyadan (Z çizgisinin 5 mm. altından), korpus ve antrumdan biyopsiler alınmıştır. Biyopsi örneklerinde gastrit, Hp ve İM varlığı araştırılmıştır. İM bulunanlarda High iron diamine boyası ile İM tipleri belirlenmiştir. Bulgular: Sırasıyla kardiyada İM %38, kardit %89, Z çizgisinde İM %30 ve enflamasyon %81 oranında saptanmıştır. Kardit ve Z çizgisindeki enflamasyon, hem Hp ve hem de distal midedeki gastrit ile ilişkili bulunmuştur. Kısa segment BÖ sıklığı %7 oranında saptanmıştır. Z çizgisi ve midedeki İM tipleri tabloda verilmiştir. Tablo. İM tipleri'nin bölgelere göre görülme sıklığı Sonuç: Çalışmamızda Z çizgisi ve kardiyada enflamasyon ile İM oldukça sıktır. Bunlar Hp enfeksiyonu ile ilişkilidir, GÖRH ile ilişkisi yoktur. Kardiyada Tip I, özofagusta ise Tip II İM sıktır. 50
Özet (Çeviri)
6. ABSTRACT Background: The incidence of adenocarcinoma of the esophagogastric junction (EJ) has been increasing more than two decades. As intestinal metaplasia (IM) is associated with the development of esophageal and gastric cancer, the same reason can be responsible from development of EJ cancers. Even tough numerous studies evaluating IM at EJ has been performed, the etiology of I M at E J is still unclear. The present observations suggest that either gastroesophageal reflux disease (GERD) or Helicobacter pylori (Hp) infection may play a role for the etiopathogenesis of IM at EJ. Aims: To determine prevalence, etiologic factors and types of IM at the esophagus and EJ in an area with high Hp prevalence. Methods: A total of 100 patients (51 F, 49M, 55.3±13.5) who underwent upper gastrointestinal endoscopy were randomly enrolled in the study. During the endoscopy procedure esophageal mucosa stained with lugol. The biopsies from the esophageal mucosa not stained by lugol, Z line, cardia (below the 5 mm of Z line), corpus and antrum were taken. Gastritis, Hp and the presence of I M have been examined pathologically in those samples. The types of IM were determined by high iron diamin stain. Results: IM at the Z line and cardia were found 30% and 38% and the inflammation at Z line and cardia were detected 81% and 89%, respectively. Inflammation at the Z line and cardia were associated with both Hp infection and corpus/antrum gastritis. The frequency of short segment Barrett's esophagus was found to be 7%. The types of IM at Z line and gastric mucosa are shown in table below. Table. The frequency of I M types in different regions. Conclusion: IM and inflammation at the Z line and cardia are highly frequent in our study. These are associated with Hp infection but not GERD. Type I IM at cardia and Type II IM in esophagus were found to be more frequent. 51