Anksiyete bozukluğu veya depresif bozukluk nedeniyle antidepresan ilaç kullanan hastalarda genotoksisitenin değerlendirilmesi
Evaluation of genotoxicity in anxiety or depressive disorder patients receiving antidepressant therapy
- Tez No: 118298
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN ABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 471
Özet
ÖZET Anksiyete bozuklukları ve depresif bozukluklar gibi psikiyatrik bozuklukların tedavisinde antidepresan ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu araştırmada, antidepresan ilaç kullanan psikiyatrik hastaların periferal kan örneklerinde kardeş kromatid değişimi (KKD) ve yüksek sıklıkta KKD gösteren hücreler (YSH) değerlendirilerek, antidepresan ilaç kullanımının genotoksik etkileri araştırılmıştır. 1-12 ay arası süreyle SSGİ grubu antidepresan kullanan 25 hasta, aynı süreyle SSGİ olmayan antidepresan kullanan 11 hasta ve sağlıklı gönüllülerden oluşan 18 kişi araştırmaya dahil edilmiştir. İlaç kullanan hasta grubu ile kullanmayan kontrol grubu karşılaştırıldığında, hasta grubunda KKD değerleri anlamlı olarak yüksek bulunmuş (p0.05). SSGİ grubu antidepresan kullananlarla SSGİ olmayan antidepresan kullananlar karşılaştırıldığında, KKD değerleri ya da YSH değerleri arasında anlamlı fark olmadığı bulunmuştur (p>0.05). SSGİ olmayan antidepresan kullanan grupta yaşın artmasıyla KKD değerlerinin azalması dışında herhangi bir korelasyon bulunmamıştır. Bu araştırmada, antidepresan ilaç kullanan psikiyatrik hasta grubunda KKD değerlerinin arttığı ve bu ilaçların genotoksik etkilerinin bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, psikiyatrik bozuklukların tedavisinde klinisyen antidepresan ilaç kullanım süresine karar verirken, bu ilaçların genotoksik etkilerinin de olduğunu dikkate almalı ve kararım bu yan etkiyi de göz önüne alarak vermelidir. 40
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF GENOTOXICITY IN ANXIETY OR DEPRESSIVE DISORDER PATIENTS RECEIVING ANTIDEPRESSANT THERAPY SUMMARY Antidepressant drugs are often used in the treatment of anxiety disorders, depressive disorders and other psychiatric disorders. In this research, genotoxic effects of exposure to antidepressant therapy are evaluated by determining Sister Chromatid Exchange (SCE) and High Frequency Cells (HFC) in periferal blood samples of patients exposed to antidepressant therapy. The study was performed with a group of 25 patients receiving SSRI treatment for 1- 12 months, 11 patients receiving non-SSRI treatment for 1-12 months and 18 healthy controls. The results reveal a significant increase in SCE score in the patient group who were receiving SSRI and non-SSRI treatment compared to control group (p0.05). No significant differences were detected between SSRI-treated group and non-SSRI treated group both of which showed similar SCE and HFC scores (p>0.05). No other correlations were found, except that SCE scores decrease with the increase of age in the non-SSRI treated group. It was found that SCE scores increased in psychiatric patients group receiving antidepressant therapy and these drugs had genotoxic effects. Therefore, clinician must consider the genotoxic effects of these drugs when deciding duration of antidepressant therapy in psychiatric patients receiving antidepressant therapy. 41