Profesyonel dansçılarda yoğun egzersizin vücut kompozisyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The Effects of strenuous exercise on body composition in the professional dancers
  1. Tez No: 118349
  2. Yazar: A. YENER İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET USTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Vücut kompozisyonu vücudun yağ kütlesi, yağsız vücut kütlesi ve toplam vücut sıvısını ifade eder. Vücut kompozisyonundaki değişiklikler ciddi klinik etkilere yol açabildiği için hemen hemen tüm klinik ve temel bilimleri ilgilendiren bir konudur. Egzersizin, vücut kompozisyonunu, özellikle de vücut yağ üzerine etkisi sayısız araştırmacı tarafindan incelenmiştir. Bu çalışma yoğun egzersiz yapan 67 kişilik bir dans grubu ve benzer özelliklere sahip 64 kişilik gönüllü bir kontrol grubu üzerinde yapıldı. Ayaktan ayağa biyoimpedans yöntemiyle vücut yağ oranlan, yağ kütlesi, yağsız vücut kütlesi, toplam vücut sıvısı, vücut kitle indeksi ve bazal metabolik hız değerleri ölçüldü. Özellikle yüzde cinsinden yağ oranı üzerinde duruldu. Yüzde cinsinden yağ oranlan erkek dansçılarda ortalama % 5,76 ± 2,43, kadın dansçılarda % 12,17 ± 2,73 olarak ölçüldü. Bu oran kontrol grubundaki erkeklerde % 12,48 ± 5,19, kadınlarda % 20,23 ± 6,77 olarak bulundu. Değerler istatistiksel açıdan karşılaştırıldığında yoğun egzersiz yapan kontrol grubuna oranla erkeklerde vücut kitle indeksi, yağ kütlesi, yüzde cinsinden vücut yağ oranı ve ağırlığın anlamlı derecede düşük olduğu görüldü. Kadınlar da ise vücut kitle indeksi, yüzde cinsinden vücut yağ oranı, yağ kitlesi, yağsız vücut kitlesi dansçılarda kontrol grubuna oranla anlamlı derecede düşük, toplam vücut sıvısı ise dansçılarda kontrol grubuna oranla anlamlı derecede yüksek bulundu. Bu çalışmada, her iki cinste de yüzde cinsinden yağ oranının yoğun egzersiz yapan grupta, benzer yaş ve boy ortalamasındaki egzersiz yapmayan gruba oranla belirgin olarak düşük olduğu sonucuna varıldı. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY Body composition defines body fat mass, fat free mass and total body water. Because change in body composition may result in serious clinical effects, it is subject of interest almost all clinical and basic sciences. The effects of exercises on body composition, especially on fat ratio, are investigated by many authors. This study was performed with 67 professional dancers who were strenuous exercising and 64 healthy volunteers as a control group. The fat ratio, fat mass, fat free mass, total body water, body mass index and basal metabolic ratio were measured by the foot-to-fo.ot BIA technics. Especially the fat ratio was emphasized on. Average fat ratio was measured 5,76 ± 2,73 % for male dancers, 12,17 ± 2,73 % for female dancers. This ratio was measured in control group 12,48 ±5,19 for males, 20,23 ±6,77 for females. It was found that statistically basal metabolic index, fat mass, fat ratio and weight in male dancers were significantly lower than control group. However female dancers had significantly lower body mass index, fat ratio, fat-free mass, but higher total body water than control group. In this study we concluded that the fat ratio was significantly lower in strenuous exercising group compared to non-exercising group with similar average age and height, in both sexes. 60