Deneysel iskemi-reperfüzyon oluşturulan rat böbreklerinde yüksek doz Pentoksifilin ve Verapamil'in koruyucu etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of protective effects of high dose pentoxifyllin and verapamil in rat kidneys applicated ischemia-reperfusion experimentally
- Tez No: 118367
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
IV ÖZET DENEYSEL İSKEMİ-REPERFÜZYON OLUŞTURULAN RAT BÖBREKLERİNDE YÜKSEK DOZ PENTOKSİFİLİN VE VERAPAMİL'İN KORUYUCU ETKİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ. Bu çalışma, Nisan-Mayıs 2002 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deney Hayvanları Laboratuan'nda gerçekleştirildi. Çalışmada ortalama ağırlıkları 250 g olan 24 Wistar albino tipi rat, 4 grup halinde ayrılarak kullanıldı. Birinci gruba hiçbir işlem yapılmayan 4 adet rat, ikinci gruba iskemi sonrası izotonik verilen 4 adet rat, IH. ve IV. gruplara iskemi sonrası yüksek doz verapamil(5mg/kg) ve pentoksifilin(50mg/kg) verilen 8'er rat dahil edildi. İskemi süresi 1 saat, reperfüzyon süresi 24 saat olarak belirlendi. İskemi-reperfüzyon sonrası deneklerdeki kan malonildialdehid (MDA) seviyelerine, böbreklerdeki histopatolojik hasar derecesine ve doku ekstrelerindeki MDA seviyelerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF PROTECTIVE EFFECTS OF HIGH DOSE PENTOXIFYLLIN AND VERAPAMIL IN RAT KIDNEYS APPLICATED ISCHEMIA-REPERFUSION EXPERIMENTALLY. This study has been carried out at experimental animal laboratuary in Medical Faculty of Cumhuriyet University between April-May 2002. Twenty four Wistar albino rats, weighing approximately 250g were used in four groups. There were four rats having no application in group 1, four rats given 9 %o NaCl solution, after ischemia in group eight rats given high doses verapamil(5mg/kg) and pentoxifyllin(50mg/kg), after ischemia, respectively in group 3 and 4. Ischemia time was 1 hour and reperfusion time was 24 hours. Malondialdeyde (MDA) levels were obtained in blood samples of subjects and histopathological grades and MDA levels were obtained from kidney samples.