Ratlarda finasteridin prostat vaskülaritesine etkisinin araştırılması
Effects of finasteride on the vascularity of the rat prostate
  1. Tez No: 118368
  2. Yazar: ABDULLAH ERDEM CANDA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. UĞUR MUNGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
RATLARDA FINASTERIDE PROSTAT VASKULARITESINE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Dr. A. Erdem Canda Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Inciraltı 35340 İzmir Giriş ve Amaç Benign prostat hiperplazisi (BPH), ileri yaş erkeklerde görülen önemli hastalıklardandır. 5-alfa-redüktaz inhibitörü olan“Finasterid”, BPH' nin medikal tedavisinde kullanılan ilaçlardan biridir. Finasterid etkisi ile prostat boyutlarında küçülme ve önemli ölçüde histopatolojik değişikliklerin ortaya çıktığı gözlenmiştir. Ayrıca özellikle BPH' dan kaynaklandığı düşünülen kanamaların da azaldığı bildirilmiştir. Bu etkinin oluş mekanizması tam olarak aydınlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı deneysel olarak Finasterid verilen ratlarm prostatlarında oluşan özellikle vaskülarite üzerindeki histopatolojik değişiklikleri araştırmaktır. Yöntem Deney hayvanlarının gruplandırılması randomize olarak, 2 grup şeklinde yapılmıştır. Finasterid verilecek 14 ve kontrol grubunu oluşturacak 5 adet olmak üzere toplam 19 rat kullanılmıştır. Deney grubundaki ratlara 80 mg/kg/gün Finasterid 3 ay süreli olarak orogastrik yol ile verilmiştir. Kontrol grubu ve Finasterid alan gruplardaki ratlara ait prostatlar peroksidaz ile işaretlenmiş streptavidin-biotin yöntemi kullanılarak, endotel hücrelerini göstermek amacı ile kesitler CD31 antikoru ile boyanarak immündokukimyasal olarak yapılmış, vasküler yüzey yoğunluğu (VSD), mikrodamar sayısı (NVES) hesaplanmıştır.Bulgular Finasterid verilen grupta deney süresi sonunda prostat, veziküla seminalis ve testislerin ortalama ağırlıklarında anlamlı azalma saptanmıştır (p değerleri sırası ile 0.0001, 0.0001 ve 0.03). Finasterid verilen grupta ortalama VSD' de bir artış gözlense de iki grup arasında anlamlı bir fark izlenmemiştir (p=0.26). Ortalama NVES yönünden incelendiğinde ise; Finasterid verilen grupta anlamlı bir artış görülmüştür (p=0.033). Finasterid verilen ratların prostatları histopatolojik olarak kontrol grubu ile karşılatırıldığında özellikle glandüler yapılarda olmak üzere belirgin atrofik değişiklikler ortaya konmuştur. Sonuç Finasterid verilmesi prostat ağırlığında anlamlı azalmaya ve belirgin histopatolojik atrofik değişikliklere yol açmasına karşın, damarsal yapılarda anlamlı bir azalmaya yol açmamıştır. Anahtar sözcükler Finasterid, prostat, vaskülarite, rat
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF FINASTERIDE ON THE VASCULARITY OF THE RAT PROSTATE Dr. A. Erdem Canda Dokuz Eylül University School of Medicine Department of Urology Inciralti, Izmir Introduction and Objective Benign prostatic hyperplasia (BPH) is a common disease among aging man. Finasteride is an inhibitor of 5-alpha-reductase and is used in the medical treatment of BPH. Finasteride reduces the volume of the prostate and has histopathological effects in the tissue composition. It is reported that Finasteride appears to be effective in treating prostatic bleeding secondary to BPH. The mechanism of this effect is not known well. The aim of this study is to evaluate the effects of Finasteride on the vascularity and histopathology of the rat prostate. Methods Adult male rats were randomised into two groups. Of the ninteen rats, Finasteride was given to 14 rats and 5 rats consisted the control group. Finasteride 80 mg/kg was administered daily by orogastric gavage as a suspension for three months. Vascular structures were labeled immunohistochemically using CD31 antibodies. The vascular surface density (VSD) and the microvessel number (NVES) of the prostates were assessed by means of peroxidase labeled streptavidin-biotin method. !£ ¥felK??fi£TM mWPUb MmmmmmQE wmmrnftResults Mean prostatic, seminal vesicle and testis weight were decreased significantly in rats given Finasteride (p=0.0001, 0.0001 and 0.03, respectively). Although an increase in VSD was detected in the Finasteride group it was not significant (p=0.26). A significant increase was detected in the Finasteride group concerning NVES (p=0.033). Significant histopathologic atrophic changes was detected especially in the glandular components of the prostates of rats given Finasteride. Conclusion Although significant reduction in prostatic weight and histopathologic atrophic changes were detected in rats given Finasteride, no significant reduction on vascularity was detected. Key Words Finasteride, prostate, vascularity, rat