Astımlı hastalarda deri testi sonuçlarının sosyo-demografik özellikler ve astım belirtileri ile ilişkisi
The Relation of asthmatic patients' skin tests results with socio-demographic factors and asthma symptoms
- Tez No: 118396
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 5123
Özet
ÖZET Astım hastalığının 1970'li yıllardan bu yana çevresel ve mesleksel birçok nedenden dolayı sıklığı giderek artmaktadır. Bu nedenle risk faktörlerinin erken dönemde belirlenip, ortadan kaldırılmasına çalışılmaktadır. Astımda önlem alınabilenen önemli risk faktörleri iç ve dış ortamda bulunabilen alerj enlerdir. Bu alerj enler deri prick test yöntemi ile belirlenebilmektedir. Bu çalışmada prick test sonuçlan ile sosyo-demografik özellikler, diğer atopik hastalıklar ve astım semptomları arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışma retrospektif ve prospektif olarak planlandı. Bu amaçla İstunbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (İ.Ü.İ.T.F.) Göğüs Hastalıkları Kliniğinde takipte olan ve prick test yapılmış 324 astımlı olgunun dosyalan incelenerek, 1 5 olgu ise birebir görüşme yöntemi ile çalışmaya dahil edildi. İ.Ü.İ.T.F. Göğüs Hastalıkları Polikliniğinde hasta dosyalarında bulunan Toraks Derneği Astım Çalışma Grubunun oluşturduğu astım takip formundaki bilgiler toplandı. Göğüs Hastalıkları Kliniği Solunum Laboratuvan'nda uygulanan prick test sonuçlan ile bu bilgiler karşılaştırıldı. Bulguların istatistiksel analizlerinde student's t testi, ki-kare testi, Fisher kesin olasılık testi, Mann Whitney u testi, lojistik regresyon testi ve Spearman korelasyon testi uygulandı. İstatistiksel çalışmada p0.05), eğitim (p>0.05), evde ve işte ısınma biçimi (p=0.798, p=0.173), sigara (X2=3.57 p>0.05), pasif sigara içiciliği (x*=0.357 p>0.05), ailede atopi ve astım 43hikayesi (x2=1.10 p>0.05), hava kirliliğinde yakınma artışı (x2=0.39 p>0.05) anlamlı değildi. Alerj enler (ev tozu akan, mantar, epitel ve tüyler, hamam böceği, pamuk, polen, yabani ot) tek tek sosyo-demografik özellikler ile karşılaştırıldığında, ev tozu akan yaşla (yaş ortalaması küçüklerde fazla) (t=3.68 p0.05). Alerjenler ile semptomlar karşılaştırıldığında sadece, polen duyarlılığı ile göğüste hırıltı ve ıslık sesi ile anlamlı bulundu (x2=6.89 p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since 1970' s the prevalance of asthma increases rapidly due to the environmental and occupational considerations. For this reason the risk factors should be determined in the earlier stages to eliminate them. Indoor and environmental allergens are the main risk factors where the prevention is possible. These allergens can be determined by skin prick tests. The relationship between socio-demographic factors, atopic dieseases and asthma symptoms were investigated. The investigation was planned to be retrospective and prospective. 339 cases were collected from the Clinic of Pulmonary Departmet of Istanbul Medical Faculty, Istanbul University. 324 of the cases were determined from the former patient reports and 15 cases were taken into this study by personal interviews with the patients. These data were compared with the skin prick test results obtained from the Pulmonary Department. Student's t-test, chi-square test, Fisher exact test, Mann Whitney u test, logistic regression test and Spearman corelation test were used for statistical analysis. p0.05), education (p>0.05), heating style at home and office (p=0.798, p=0.173) were determined to be unsignificant. According to the results the comparasion between allergens and socio- demographic factors were found as significant in some of the parameters. The significants were as follows; house dust mite and age (greater in the younger mean age), sex (in favor of females), occupation (greater in the student and civil servant), marital status (in favor of connubial), pollen with heating at home and office, epithels and feather with complaint in contact with animals, mould with house dust mite. The others were not found to be significant. There was no significance between the prick test results and asthma symptoms (dyspnea, chest tightness, wheezing, cough, phlegm). Sensitivity to pollen and wheezing were found to be significant. Rhinitis, conjunctivitis, dermatitis, gastroesophageal reflux, drug allergy and food allergies were compared with allergens and prick test results. Conjunctivitis and prick test results; pollen and gastroeusophageal reflux, food allergy; epithels-feather and food allergy were found to be related as statistically significant, the others were found to be unrelated. Rhinitis, conjunctivitis, dermatit, gastroeusophageal reflux were compared with asthma symptoms and, were not found to be statistically significant. Throughout the study, the relationship between the prick test results and socio- demographic factors, asthma symptoms and the other atopic diseases were investigated. The outcome of this study adresses that the most effective countermeasure for asthma is to adjust the negative conditons which cause the disease. 47