Astım olgularında spesifik nazal provokasyonun allerjik rinit tanısında yeri, solunum fonksiyonları ve nazal immünolojik parametrelere etkileri
The Diagnostic value of spesific nasal provacation in the diagnosis and it's effects on functional and immunologic parameters
  1. Tez No: 118395
  2. Yazar: TANSU CENGİZ TUSKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLUN GEMİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 6110
Özet
ÖZET Allerjik rinit ve astım birbirine eşlik edebilen iki atopik hastalıktır. Yapılan epidemiyolojik çalışmalar rinitin allerjik astımlıların %75' inden fazlasında, allerjik olmayanların %40' ında geliştiğini göstermektedir. Bronşial astım tanısında anamnez ve solunum fonksiyon testleri ön planda gelir. Aynı şekilde allerjik rinitin tanısında anamnez en basit tanı yöntemi olmakla birlikte, objektif tanısında spesifik nazal provokasyonun ayrı bir yeri vardır. Çalışmada ev tozu akarına duyarlı allerjik astımlı olguların ne kadarında allerjik rinit görüldüğü, anamnez ve nazal muayene ile allerjik rinit tanısı almış ya da almamış astımlı olgularda, spesifik nazal provokasyon ve rinoskopinin bu tanıda yeri araştırılmıştır. Ayrıca spesifik nazal provokasyonun alt solunum yollarına fonksiyonel ve nazal immünolojik parametreler açısından etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmayı ev tozu akarlarına allerjik, hafif persistan astımlı, düşük doz inhale steroid kullanan 32 Olgu (Grupl) ve kontrol grupları olarak da 9 hafif persistan allerjik olmayan ve rinit yakınması bulunmayan astımlı düşük doz inhale steroid kullanan olgu (Grup 2) ve 9 allerjik olmayan ve rinit yakınması bulunmayan sağlıklı olgu (Grup 3) tamamlamışlardır. Çalışmaya katılan olgulara ilk gün hasta kayıt formu doldurulup, akım volüm eğrisi çizdirilip, allerji prick deri testleri, sitolojik inceleme ve ECP düzeyleri için nazal lavaj yapılmıştır. Paranazal sinüs bilgisayarlı tomografileri çektirilip, basit nazal muayene ve rinoskopik muayeneleri yapılmıştır. Olguların 2-3 gün süre ile kendilerine verilen pefmetre ile bronkodilatör kullanılacaksa bundan önce veya en az iki saat sonra sabah ve akşam PEF takibi 52yapmaları istenmiştir. Aynı zamanda semptomlarını ve günlük kısa etkili beta agonist kullanımlarını not etmişlerdir. Olgular bu süre sonrasında tekrar çağırılarak ikincil değerlendirme testlerine tabi tutulmuşlardır. Astım ve rinit semptomları sorgulanıp, PEF yapılıp, akım volüm eğrisi çizdirilip, bazal serum ECP düzeylerinin ölçümü için kan örneği alınmıştır. Sabah 9 ile 11 saatleri arasında rinomanometri ve nazal provokasyon yapılmıştır. Hemen sonrası O. Saat ve 4. Saatlerde semptomlar sorgulanıp, PEF yapılmış, akım volüm eğrisi çizilmiş, ECP ve sitoloji için nazal lavaj yapılmıştır. Bu 4 saat süresince klinikte gözlem altında bekletilmişlerdir. Ayrıca 12. Ve 24. Saatlerde PEF değerleri hastalar tarafından kendilerine verilen pefmetreler ile kaydedilmiştir. Ayrıca ilave bir yakınma olup olmadığını belirtmeleri istenmiştir. Yakınma bu saatlerin dışında oluşursa aynı zamanda PEF değerlendirmesi yapıp bundan sonra beta agonist kullanmaları istenmiştir. 24. Saatte PEF, semptomlar, akım volüm ve nazal lavaj ECP ve sitoloji tekrar değerlendirilmiştir. Grupl olgularda anamnezin toplam tanı değeri %92, rinoskopinin %70, spesifik nazal provokasyonun %88 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Asthma and rhinitis frequently coexist and allergic rhinitis may be a risk factor for asthma. The safety and diagnostic value of specific nasal provocation (NP) in mild persistent stable asthma cases is evaluated in this study. The study was performed on 32 mild persistent, stable, mite sensitive allergic asthmatics (Group 1), 9 mild persistent nonallergic asthmatics (Group 2) and 9 healthy, non-smoker cases (Group 3). All asthmatics were under low dose inhaled steroid therapy. All cases invited to the study were tested for stability. Nasal symptoms were noted, paranasal sinus computed tomography (PNCT) and rhinomanometric evaluations were performed, cases with pathologic changes in PNCT and rhinomanometry were eliminated. Cases with nasal symptoms in Group 2 and 3 were not included in the study. Symptom scoring, flow-volume, PEF (Peak Expiratory Flow) serum and nasal lavage ECP ( eosinophilic cationic protein) nasal lavage and eosinophil counts were performed before mite specific nasal provocation and after 0th, 4th and 24th hours. The results for the total diagnostic value of allergic rhinithis in groupl were found 92% for anamnesis, 70% for rhinomanometry and 88% for specific nasal provocation. No statistically meaningful differences were found between groups on basal measurements of pulmonary function and serum ECP.