Malatya'daki ishalli hastalarda enterotoksijenik E.coli toksinlerinin ELISA yöntemi ile araştırılması
The investigation of enterotoxigenic E.coli's toxins in the patients with diarrhoea in Malatya by ELISA
  1. Tez No: 118414
  2. Yazar: LATİFE İŞERİ-ABUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM HALİL ÖZEROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 554
Özet
ÖZET Malatya'da 2000-2001 yılları arasında ishalli hastaların dışkı örneklerinden izole edilen 172 E. coli susunda ısıya stabil toksin (ST) ve labil toksin (LT) araştırıldı. LT'i incelemek için EIA testi, ST için pasif lateks aglütinasyon test kiti kullanıldı. Suşların hepsine disk diffüzyon yöntemi kullanılarak antibiyogram yapıldı. Bu hastaların 69'u 0-5 yaş, 36'sı 6-18 yaş, 67'si >18 idi. İlk beş yaş grubunda iki (%2.8) ST ve beş (%7.2) LT salgılayan suş olmak üzere toplam yedi (%10) ETEC suşu saptandı. Her iki toksini birden salgılayan E. coli gözlenmedi. Altı-18 yaş grubunda ETEC görülmedi. Yetişkin grupta (>18) ise iki (%2.9) ST salgılayan suş saptandı. Kontrol grubu olarak her biri 30 kişiden oluşan 0-5, 6-18 ve >18 yaş grupları oluşturuldu. İlk beş ve 6-18 yaş gruplarında ETEC izole edilmedi, >18 yaş grubunda ise bir LT (%3.3) ve bir ST (%3.3) olmak üzere toplam iki ETEC (%6.6) suşu saptandı. Bu grupta, LT ve ST toksin görülme oranı %1 ve toplam toksin pozitifliği %2 oranında gözlendi. Hasta grubundan 100, kontrol gruplarından 115 adet E. coli susuna antibiyogramları yapıldı. Her iki grupta, sırasıyla AMP'e %62 ve %50, Prl'e %54 ve %43, KF'e %48 ve %37, AMC'e %28 ve %22 oranında direnç saptandı. ETEC pozitif suşların tümü KF'ye dirençli AMP'ye ise %45 oranında dirençliydi. Bölgemizde ETEC'in ishal ile birlikteliği 0-2 yaş için %12.5, 0-5 yaş için %10 oranında saptandı. Bu yaş gruplarında ishal nedeni olarak E. coli saptanırsa, toksin testlerinin de yapılması gerekir. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY Throughout 2000 and 2001 years, 172 Escherichia coli strains were isolated from diarrheic stools. Heat-stable (ST) and heat-labile (LT) toxins were investigated by passive latex agglutination and enzyme immunoassay, respectively. All strains were tested for antimicrobial susceptibility by disk diffusion method. The age groups of patients were as follows: 69 patients were 0-5 years old, 36 patients were 6-18 years old, and 67 patients were more than 18 years old. Total 7 enterotoxigenic E. coli (ETEC) were isolated from 0-5 year's group. They were 2 strains of ST (2.8%) and 5 strains of LT (7.2%). E. coli strain producing both toxins simultaneously was not observed. ETEC was not detected in 6-18 years age group. Two ST producing E. coli strains were detected in adult group (>1 8 years) while any ETEC strain was not seen 6-18 years age group. Control groups included 0-5, 6-18, and >18 age groups, totally comprising 90 individuals. Two ETEC strains were detected only in adult group (>18 years old). They include one strain of LT (3.3%) and one strain of ST (3.3%). The overall percent both LT and ST producing E. coli was 2.2%. The number of E. coli strains isolated from control and patient groups was 1 1 5 and 100, respectively. Their antibiotic susceptibility was performed. The antibiotic resistance of control and patient groups was in 62% and 50% to ampicillin (AMP), in 54% and 43 to piperacillin (PRL), in 48% and 37% to cephalothin, and in 28% and 22% to amoxicillin-clavulonat (AMC), respectively. All ETEC strains were resistant to cephalothin. The resistance pattern to other antibiotics was in 45% to AMP, in 27% to trimetoprime-sulphametoxazole and PRL, in 18% to AMC, and in 9% to amikacin. The resistance to other antibiotics was not observed. These results showed that overall ETEC ratios from diarrheic stools were 10% from 0-5 year's age groups and 12.5% from 0-2 year's group. It was suggested to detect the toxin production in E. coli strains isolated from diarrheic stools in 0-5 year's age groups. 45