Menapoz öncesi ve sonrası sağlıklı ve serviks kanserli kadınlarda insan papillomavirus (HPV) DNA'sının araştırılması ve genotiplendirilmesi
Investigation of HPV DNA and their genotyping in premenopause and postmenopause healty women and patients with cervical cancer
  1. Tez No: 118483
  2. Yazar: AYLİN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ÖZBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Menapoz Öncesi ve Sonrası Sağlıklı ve Serviks Kanserli Kadınlarda Papillomavirus (HPV) DNA'sının Araştırılması ve Genotiplendirilmesi İnsan papillomavirus (HPV) tiplerinin bazıları, kadınlarda yaygın olarak görülen servikal kanserin etiyopatogenezinden sorumlu tutulmaktadır. Kayseri'de 152'si menapoz öncesi ve 24'ü menapoz sonrası sağlıklı kadın ve 4'ü serviks kanserli kadın olmak üzere toplam 180 kişiden alman endoservikal örneklerde“hybrid capture”hibridizasyon yöntemi ile HPV DNA 'sı araştırıldı. Menapoz öncesi 152 kadının 7'sinde (%4.6), menapoz sonrası 24 kadının 2'inde (%8.3) ve serviks kanserli 4 kadının 4 (% 100) 'ünde HPV DNA pozitif bulundu. HPV DNA pozitif olan 4 serviks kanserli olgunun parafin bloklara alman servikal biyopsi örneklerinde PCR yöntemi ile orta ve yüksek risk grubu HPV genotipleri (HPV tip 16, 18, 31, 33, 35, 45, 51, 52, ve 56) yönünden araştırıldı ve dört örneğin hepsinde HPV genotip 16 bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of HPV DNA and Their Genotyping in Premenopause and Postmenopause Healty Women and Patients with Cervical Cancer Some of human papillomavirus (HPV) types are held responsible for the pathogenesis of cervical cancer commonly seen in women. HPV DNA's were investigated using the method of“hybrid capture”hybridization in endocervical samples from 180 subjects in Kayseri, 152 premenopause and 24 postmenopause healty women and 4 patients with cervical cancer. HPV DNA was found positive in 7 (4.6 %) of the 152 premenopause and in 2 (8.3 %) of the 24 postmenopause healty women and in all (100 %) of the 4 patients with cervical cancer. Cervical biopsy samples taken in paraffin blocks from 4 patients with positive HPV DNA were investigated using PCR for genotypes of medium and high risk of HPV genotype groups (HPV genotype 16, 18, 31, 33, 35, 45 51,52 and 56) and HPV genotype 16 was found in all 4 samples.