Behçet Hastalığı'nda sigaranın tekrarlayan oral ülserlere etkisi
Effects of smoling on Behçet's disease related oral ulcers
  1. Tez No: 118511
  2. Yazar: MUAZZEZ EBRU AYATA UMGU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Romatoloji, Gastroenterology, Rheumatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 20
Özet
ÖZET Behçet hastalığında görülen TOÜ'leri sigaranın baskılayan etkisi birçok olgu sunumu ve bir çalışma ile bildirilmiştir. Biz BH tanısı almış 228 hastanın (Erkek: 147, Kadın:81) sigara kullanma alışkanlığını ve bir ay içinde oluşan TOÜ' lerini bir form ve günlük uygulaması yolu ile değerlendirdik. Sigara bırakma anamnezi veren 33 hasta mevcuttu ve bu hastalar istatistik değerlendirme dışı bırakıldı. Doksan dört (%48) hasta (Erkek:74, Kadın:20) sigara içiyordu ve 101 (%51) hasta (Erkek:46, Kadın:55) hiç sigara içmemişti. Sigara içen erkek ve kadın hastalar birlikte değerlendirildiğinde sigara içiminin BH' nda görülen TOÜ' leri azalttığı görüldü (x2 Mantel Haenszel P=0.001; OR=0.36; %95 güvenilirlik aralığı-0.19-0.67). Günlük yoluyla değerlendirmede 105 (Erkek: 59, Kadın:46) hasta; sigara içen 59 (Erkek: 30, Kadın: 15) ve sigara içmeyen 46 (Erkek: 29, Kadın:31) hasta mevcuttu.Sigara içen hastalarda sigara içmeyen hastalara göre daha az TOÜ'lerin oluştuğu görüldü ( x2;P=0.017). Sigara içiminin BH' nda oluşan TOÜ' leri azaltan etkisi mevcuttur.Bu etkinin mekanizması ve sebebi bilinmemektedir. 16
Özet (Çeviri)
SUMMARY Several case reports and one formal study (M Soy et al. Clin Rheumatol 2000; 19 (6): 508-509) suggested that smoking was associated with less frequent OU in BD. Methods: Two-hundred twenty eight patients (147 males,81 females) with known BD were questioned with a questionary and a diary, about their smoking habits and OU frequencies. Patients were questioned by the same physician and the 28 day diary were answered and mailed by the patients. Results: Thirty-three ex-smokers were excluded, 94(48%) patients were smokers and 101 patients were life-time non-smokers. Smoking was significantly associated with less OU among the male and female patients combined ( x2 Mantel Haenszel P=0.001;OR=0.36;%95 confidence intervals=0. 19-0.67). One hundred five patients, 59 smokers (30 males, 15 females), 46 non-smokers (29 males, 31 females), mailed the diary. Oral ulcers were seen in smokers more than non-smokers (p=0.017). Conclusion: Smoking suppresses OU in BD. The mechanism remains to be elucidated. 17