Kolorektal Nöroendokrin Tümörler'de prognoz, anjiyogenez ve metalloproteinaz ekspresyonunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 118512
  2. Yazar: SİBEL YİRMİBEŞÇİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. O. GÖKHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Primer kolorektal kaynaklı nöroendokrin (NE) tümörler, sahip oldukları özellikler ile ilgili farklı görüşler bildirilmesine rağmen, daha iyi prognoz beklenen tümörlerdir. Çalışmamızda kliniğimizde takip edilen kolorektal NE tümör hastalarının demografik özellikleri, uygulanan kemoterapi rejimleri, ortalama sağkalım süreleri, tümör invazyonu ve metastazında önem taşıyan başlıca anjiyogenez faktörü olan VEGF ve Metalloproteinazlar'dan MMP-1, MMP-2, MMP-9'un ekspresyon değerleri incelenmiştir. Kolorektal NE tümör tanısı olan 38 hasta ile aynı cinsiyet, yaş ve evredeki NOS (Not Otherwise Specified) tümörler kontrol grubu olarak alınmıştır, iki grubun tüm klinik, ve immünohistokimyasal özellikleri, VEGF ve MMP ekspresyon düzeyleri ayrıntılı bir şekilde araştırılmış ve birbiri ile karşılaştırılmıştır. Çalışma grubumuzdaki NE tümörlerin büyük bir kısmını kadın hastalar oluşturuyordu. NE tümörlerde ortalama yaş 57,4+14,2 olarak hesaplandı. NE tümörlerin tanısında önemli yeri olan immünohistokimyasal belirleyiciler ile ilgili incelemede, kromogranin A pozitifliği literatürdekine yakın oranda bulundu; ön planda sinaptofızin pozitifliği görüldü. Kolorektal NE tümörlü hastalarımızın hepsine literatüre paralel olarak 5FU içeren kemoterapi rejimi uygulandığı dikkat çekiyordu. Cisplatin içeren kombinasyon ise ikinci sırada yer alıyordu. NE tümör ile kontrol grubu arasında yapılan istatistiksel karşılaştırmada grade ve semptom- tanı arası geçen süre açısından anlamlı fark bulundu. Ayrıca NE tümörlerde MMP-9 ekspresyonunda NOS tümörlere oranla daha yüksek pozitiflik tespit edildi (p=0,002). 39Kolorektal NE tümör ile komşu normal doku arasında, MMP-2'nin pozitivite yüzdesi ve yoğunluk skoru, MMP-9'un pozitivite yüzdesi, TIMP-1'in yoğunluk skoru ve VEGF'nin pozitivite yüzdesi bakımından anlamlı fark elde edildi. NOS kolorektal tümörlerde tümör ile komşu doku arasında yapılan karşılaştırmada ise MMP-2'nin pozitivite yüzdesi ve yoğunluk skoru, MMP-9'un yoğunluk skoru, TIMP-1'in yoğunluk skoru ve VEGF'nin pozitivite yüzdesi açısından anlamlı fark saptandı. Ortalama sağkalım süresi; Nöroendokrin Tümörler'de 51,78+8,21 ay, NOS tümörlerde ise 45,18+5,82 ay olarak bulundu. NE tümörlerde sağkalım biraz daha uzun görülmekle birlikte, istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Bu konuda kesin yargıya varabilmek için daha geniş serilerle yapılacak çalışmalara gerek olduğu düşünülmektedir. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY Neuroendocrine (NE) tumours orginated primarily from the colon and rectum are expected to have different biological and clinical features compared to NOS (Not Otherwise Specified) tumours. In presented study, demographic features, chemotherapy regimen, mean survival times, expression values of MMP-1, MMP-2, MMP-9 and VEGF of angiogenesis were determined in patients with colorectal NE tumours. Thirty eight patients with adenocarcinoma having comparable sex, stage of the disease and age were taken as controls. In both groups, the clinical and immunohistochemical characterictics, the expression levels of VEGF and metalloproteinases were examined and compared. Most of the patients with NE tumour in our study were female. The mean age in this group was 57.4+14.2 years. On the study of immunohistochemical markers, chromogranin A positivity was similar to those described in the literature. Synaptophysin was seen more markedly positive. The chemotherapy of choice for all of our patients with colorectal NE tumour consisted of 5-FU as generally recommended in the literature. The second regimen of choice was the one containing cisplatin. In statistical analysis of the comparison between the NE tumour group and the control group, significant differences in symptom-diagnosis interval and grade were obtained. In addition, MMP-9 was found to be significantly more expressed in NE tumours than NOS tumours (p=0.002). 41In comparison of colorectal NE tumours with the adjacent normal tissue, statistically significant differences were found in percentage of positivity and density score of MMP-2, percentage of positivity of MMP-9, density score of TIMP-l,and percentage of positivity of VEGF. In the colorectal adenocarcinoma group (NOS tumour group) the percentage of positivity and density score of MMP-2, and also density scores of MMP-9 and TIMP-1, and percentage of positivity of VEGF were found to be significantly higher in comparison of the tumour tissue with the adjacent normal tissue. The mean survival times in neuroendocrine tumours and NOS tumours were 51.78+8.21 months and 45.18+5.82 months respectively. Although the mean survival time seemed to be more longer in NE tumours, no statistically significant differenses were found in our study. More accurate suggestions should be based on the data obtained from much more larger series of the patients. 42