Hipertansif hastalarda anjiyotensin konverting enzim inhibitörü (fosinopril) ve anjiyotensin reseptör blokeri (irbesartan)'nın serum ve idrar elektrolitleri üzerine etkileri
- Tez No: 118527
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERHAN CANDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
VH.Ö2ET Hipertansiyon, sık görülen, morbidite ve mortalitesi yüksek olan önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Patogenezinde, bir çok sebep rol almakla birlikte hem neden ve hem de sonuç olarak böbrekler ve renin-anjiyotensin-aldosteron sistemi önemlidir. Bu sistemi herhangi bir aşamada inhibe eden antihiperlansiflerin öncelikli kullanımı mantıklı görünmektedir. Bu çalışmada hipertansif hastalarda A II antagonist irbesartan ile ACE inhibitörü fosinoprilin 1. haftada ve 3. ay sonunda, kan basınçları ve renal etkilerini değerlendirdik. Bu çalışmada, 15 kadın ve 6 erkek olmak üzere toplam 21 hastaya 450- 300 mg/gün irbesartan; 17 kadın ve 5 erkek olmak üzere top, lam 22 hastaya da 10-20 mg/gün fosinopril verdik. Çalışma başlangıcında, ilâç kullanımından bir hafta ve üç ay sonra sistolik ve diyastolik kan basıncı, dakikalık kalp hızı, kan üre azotu, serum kreatinin, ürik asit, elektrolit ve mineral düzeylerine ve idrarda ürik asit, elektrolit ve mineraller ile albümin atılımına etkisine baktık. Her iki grupta da kan basınçları anlamlı şekilde düştü. Kalp hızı, kan üre azotu, serum kreatinin, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum seviyeleri anlamlı değişmedi. İdrarla albümin, potasyum, kalsiyum ve magnezyum atılımında her iki grupta da azalma olduğu gözlendi. İdrar sodyum ve klor atılımı birinci haftada arttı, üçüncü ay sonunda birinci haftaya göre bir değişiklik olmadı; buna paralel olarak serum düzeylerinde birinci haftada düşme gözlendi, üçüncü ay sonunda ise değişiklik olmadı. Fosinopril grubunda idrarla ürik asit atılımında artma, serum düzeylerinde azalma olurken irbesartan grubunda böyle bir etki görülmedi. Sonuç olarak her iki ilacın antihipertansif ve renal etkilerinin - ürik asit atılımı dışında - benzer olduğu gözlendi. Bu da her iki tedavi rejiminin asıl etkilerini anjiyötensin II üzerinden oluşturduğunu desteklemektedir. Ancak bu konuda net bir şeyler söylemek için daha ileri çalınmalara ihtiyaç vardır. 72
Özet (Çeviri)
Vin. ABSTRACT Hypertension is a frequent and important publip health problem which is related high morbidity and mortality. Many reasons involved pathogenesis of hypertension however the kidneys and renin angiotensin system is important as a result and a reason. Using a antihypertensive agent, that inhibiting this system in any stage appears suitable for therapy. In this study, we have evaluated the effects of the irbesartan, a ATII receptor antagonist, and fosinopril, a ACE Inhibitor, on the blood pressure and renal functions after one week and three months than drug therapy. In this study, 21 patients, 15 female and 6 male, have received 150-300 mg/day y-besartan and 22 patient, 17 female and 5 male, havq received 10-20 mg/day fosinopril. At the start of the study, after ohe week and three mpnths than drug administration we have measured the systolic and diastolic blood pressures, heart rate, blood urea nitrogen and serum creatinine, uric acid, electrolytes and minerals and urinary uric acid, electrolytes, minerals and albumin excretions. In both groups, the blood pressures reduced significantly, the serum levels of blood urea nitrogen, creatinine, potassium, calcium, phosphate, magnesium, and heart rate is not changed significantly. Urinary albumin, potassium, calcmm and magnesium excretions diminished in both groups. Urinary sodium and chloride excretions elevated in first week and there is no change after three months. With fosinopril, but not irbesartan the uric acid excretion is enhanced and the serum uric acid levels is reduced. In conclusion, it appears, that the antihypertensive and renal effects of two agent is similar, suggesting the substantial effects of two regimens is via Angiotensin II, however, we needed further studies to interpreting this. 73