Özofagus ve mide kanserli hastalarda eritrosit antioksidan enzim aktiviteleri ve lipid peroksidasyon düzeyleri
Erythrocyte antioxidant enzyme activities and lipid peroxidation levels in patients with oesaphagus and gastric cancers
- Tez No: 118535
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT OKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Özofagus ve mide kanserli hastalarda eritrosit antioksidan enzim aktiviteleri ve lipid peroksidasyon düzeyleri Organizmada endojen ve ekzojen faktörlerin etkisiyle oluşan serbest radikallerin aşın artması yada radikallerin temizlenmesinde etkili olan antioksidan mekanizmaların yetersizliği sonucu ortaya çıkan oksidatif hasar kimyasal karsinogenezisin tüm basamaklarında etkili olabilmektedir. Çalışmamızda mide ve özofagus kanseri tanısı almış toplam 54 hastada, oksidatif stresle ilişkili parametre olarak MDA'nın, antioksidan durumunun tanımlanabilmesi için eritrosit GSH-Px, SOD, CAT enzim aktivite düzeylerinin tayin edilmesi amaçlandı. Elde ettiğimiz sonuçları sıralarsak;. Her iki hasta grubunda eritrosit MDA düzeyleri ve eritrosit SOD enzim aktiviteleri sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek bulundu.. Her iki hasta grubunda evrelendirilmiş gruplarda da eritrosit MDA düzeyleri ve SOD enzim aktiviteleri sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur.. Her iki hasta grubunda eritrosit GSH-Px ve CAT enzim aktiviteleri sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde düşük bulunmuştur.. Her iki hasta grubunda evrelendirilmiş gruplarda da eritrosit GSH-Px ve CAT enzim aktiviteleri sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde düşük bulundu. Sonuçlarımıza göre kanser hastaları ndaki düşük eritrosit GSH-Px, CAT enzim aktiviteleri ve yüksek MDA düzeyleri bu hastalarda ki serbest radikal hasarına ilişkin antioksidan mekanizmaların yetersizliğine işaret edebilir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Erythrocyte antioxidant enzyme activities and lipid peroxidation levels in patients with oesaphagus and gastric cancers Excessive increasing of free radicals occuring with the effect of endogen and exogene factors in organism or oxidative damage existing as a result of the failure of oxidant mechanism being effective in clearness of the radicals may be effective in all phases of chemical carcinogenesis. In our study, we aimed to determine enzyme activity levels of erithrocyte GSH- Px, SOD and CAT in order to be able to be defined antioxidan situation of M DA as a parameter concerning about oxidative stress in total 54 patients diagnosed with stomach and oesophagus cancers. We obtained following results respectively:. Erithrocyte SOD enzyme activities and erithrocyte MDA levels in both patient group were found significantly higher than in healthy control group.. SOD enzyme activities and erithrocyte MDA in both phased patient groups were found significantly higher than in healty control group.. Erythrocyte GSH-Px and CAT enzyme activities in both patient groups were found significantly lower than in two healthy control groups.. In both patient groups, low erythrocyte GSH-Px, CAT enzyme activities in phased groups were found higher than in those of healty control group. Accoding to our results, low erythrocytes GSH-Px and CAT enzyme activities and high MDA levels can point out that antioxidants mechanism related to the free radical impairments in these patients became insufficient. 39