Mide ve özofagus kanserinde plazma vitamin A ve vitamin E düzeyleri
Plasma vitamin A and E levels in patients with gastroesophageal cancer
  1. Tez No: 118534
  2. Yazar: ARİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT OKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET MİDE VE ÖZOFAGUS KANSERİNDE PLAZMA VİTAMİN A ve VİTAMİN E DÜZEYLERİ Gastrointestinal sistem kanserleri, tüm dünyada önemli morbidite ve mortalite sebepleri arasında yer almaktadır. Serbest radikaller kanser oluşumunun çeşitli safhalarında etkili olmaktadır. Serbest oksijen radikalleri ile antioksidan savunma sistemleri arasındaki dengenin serbest radikaller lehine bozulması hastalık gelişimi ile sonuçlanabilir. Vitamin E ve beta karotenler antioksidan savunma sistemleri içerisinde yer almaktadır. Bu çalışmada, evrelerine göre mide ve özofagus kanserleri ile, kanser gelişiminde etkileri bulunan serbest radikallere karşı koruyucu etkiye sahip antioksidan savunma sisteminin önemli bir parçası olarak plazma vitamin A ve E düzeyleri arasındaki ilişkinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Genel Cerrahi Anabilim Dallarına Mart 2001 -Aralık 2001 tarihleri arasında başvurarak üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapılan ve histopatolojik olarak özofagus veya mide kanseri tanısı konulan 26 hasta ve tamamen sağlıklı 26 kontrol olgusu olmak üzere toplam 52 kişi üzerinde gerçekleştirildi. Vitamin A ve E düzeyleri Chromsystems ticari kiti kullanılarak HPLC ile tayin edildi. Hastalarda (0=26) plazma vitamin A ve E düzeyleri sırasıyla 1.39±0.137; 13.5+1.29 ve kontrol grubunda (n=26) 2.79±0.163, 21.29±2.58umol/L idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PLASMA VITAMIN A AND E LEVELS IN PATIENTS WITH GASTROESOPHAGEAL CANCER Gastrointestinal system (GIS) cancers are the causes of the morbidity and mortality at a high ratio in the world. Free radicals may play a role in the development of GIS cancers at various stages. In this study, we aimed to investigate the possible relationship between the stages of GIS cancers and plasma vitamin A and E levels. For this purpose, 26 patients with gastroesophageal cancer diagnosed by upper GIS endoscopy and histophatologic examination and 26 healthy volunteer subjects were included in this study. Plasma vitamin A and E levels were determined by HPLC (HP 1 100) using a commercially available kits (Chromsystems). Plasma vitamin A and E levels were significantly lower in the cancer group (1.39±0.137 and 13.5±1.29 urnol/L) than those in the control group (2.79±0.163 and 21.29±2.58 umol/L), respectively.