Edirne ili merkezinde haptoglobin alt tiplerinin dağılımı
Distribution of haptoglobin subtypes in Edirne
  1. Tez No: 118538
  2. Yazar: İRFAN ÇİÇİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEN VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Hp, serum protein elektroforezinde alfa-2 bandında yer alan ve güçlü hemoglobin bağlama kapasitesi olan bir siyaloglikoproteindir. 2 a ve 2 p zinciri içerir. Hp'nin a zincirindeki polimorfizmin sonucu Hpl-1, Hp2-1, Hp2-2 olmak üzere sık rastlanılan üç farklı fenotipi vardır. Hp1 gen sıklığı farklı çalışmalarda; Doğu Anadolu:0.204; Güney Anadolu:0.26; Batı Trakya Türklerinde:0.325 saptanmıştır. 1912 Balkan Harbi'nden bu zamana yoğun nüfus değişimine uğrayan Edirne ili'nde Hp alt tiplerinin dağılımını çalışmayı amaçladık. Sağlıklı, akraba: olmayan, gönüllü, rastgele seçilen 496 kişide agarose jel yöntemi ile Hp alt tiplerinin dağılımı araştırıldı. 75 kişi yakın zamanda Anadolu'dan göç etmişti, 220 kişi yurt dışı kökenli (aile kökeni Batı Trakya ve Balkanlar), 201 kişi yurt içi kökenli (aile kökeni Anadolu) idi. %2 test ile Hp alt tiplerinin dağılımları değerlendirildi çeşitli gruplar arasında dağılımların karşılaştırması yapıldı. Gen sıklıkları H-W kuralına göre hesaplandı ve değerlendirildi. Edirne ili merkezinde yaşayan 496 kişide, Hp1 gen sıklığı 0.3034 saptandı. Yurt dışı kökenli grupta Hp1 gen sıkığı 0.325; yurt içi kökenli grupta Hp1 gen sıkığı 0.294 bulundu. Yurt dışı kökenili ve yurt içi kökenli gruplar arasında fenotip dağılımları arasında fark saptanmadı. Sonuçlar H-W kuralına uygun idi. Hp1 gen sıklığı Türk toplumunda daha önce ortalama 0.26 saptanmıştır ve Asya toplumları ile uyumludur. Hp1 gen sıklığı Edirne'de yaşayan insanlar arasında 0.3034'tür. Bununla birlikte Hp1 gen sıklığı yurt dışı kökenli grupta 0.325 'tir ve Asya toplumlarından yüksek Avrupa toplumlarından düşüktür. Hp1 gen sıklığı yurt iç kökenli grupta 0.294'tür ve Asya toplumlarına benzemektedir. Bu sonuçlar Anadolu'da daha önce yapılmış çalışmaların sonuçlarından yüksektir. 51Anadolu'dan yakın zamanda göç eden grupta Hp1 gen sıklığı :0.2667, Asya toplumlarına benzemektedir. Daha önce Anadoluda yapılmış çalışmaların sonuçları ile uyumludur. 52
Özet (Çeviri)
DISTRIBUTION OF HAPTOGLOBIN SUBTYPES IN EDİRNE SUMMARY Haptoglobin is a a,2-glycoprotein and it has high Hb-binding capacity. Hp consis of two a chain and two p ;chain. Hp, as a result of the polymorphism in the a chain of Hp, there are 3 phenotypes which are Hp 1-1, Hp 2-1 and Hp 2-2. The Hp1 gene frequencies in different studies were; 0.204 in East Anatolia; 0.26 in South Anatolia and 0.325 in Turks from Western Thrace:0.325. We studied the distribution of Hp subtpes in Edirne in which there has been a major change in the population after Balkan War in 1912. Hp subtypes were determined by agarose gel electrophoresis in serum sample collected from 496 randomly chosen unreleated healthy a subjects. 75 subjects has had emigrated from Anatolia. The ancertos of 220 subjects had moved to Edirne from the Balkans and West Thrace and the ancestors of 201 subjects had come from Anatolia. %2 test was used to evaluate the subtypes of Hp and to corparea the distribution betwen the groups. The gene frequencies were calculated and assesea according the H-W law. In 496 people residing in Edirne, Hp1 gene frequency was 0.3034. In the group whose ancestors were immigirants of Balkans and West Thrace, the frequency of Hp1 gene was 0.325. In the other group, the frequency of Hp1 gene was 0.294. No difference could be detected between the two groups in their distribution of Hp phenotyps. In subjects who have moved from Anatolia recently Hp1 gene frequency was 0.2667. The frequency of Hp1 gene was previously detected to be approximately 0.26 in the general Turkish population and this was compatible with the frequency of the gene in Assian populations. Among peaple living in Edirne, the frequency of Hp1 53gene is 0.3034. However, its frequency was found to be in the group whose ancertors came from abroad an although this was higher than the frequency in Assian populations, its was low than its frequency in European populations. The frequency of Hp1 gene was 0.294 in the group whose ancertos move from Anatolia and this was similar to Assian population. Both of the freguencies that we detected in the two different populations in this study were higher than the frequencies found in studies previosly conducted in Anatolia. The freguency of Hp1 gene was 0.2667 in the group who emigrated from Anatolia recently and this result was similar to that in Assian populations. It was also compatible with the result of the studies previously conducted in Anatolia. 54