Tekirdağ ilinde Hb A2'si yüksek beta thalassemia taşıyıcı sıklığı taraması
Screening of the prevalence of high-Hb A2-type beta thalassemia trait in Tekirdağ, Turkey
  1. Tez No: 118539
  2. Yazar: DUYGU UMUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEN VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Thalassemia sendromlanndan biri olan P-thalassemia, otozomal resessif geçiş gösteren, kalıtsal bir hastalıktır. Epidemiyolojik dağılım haritaları incelendiği zaman, bu sendromların Akdeniz toplumlarım büyük ölçüde etkilediği ve önemli halk sağlığı problemi yarattığı gözlenmektedir. Trakya bölgesi; thalassemia ve hemoglobinopatilerin görülme sıklığı açısından Türkiye'nin riskli bölgelerinden biridir. Trakya'nın riskli bölge olmasında, Balkan Savaşı 'ndan (1912) bu yana Batı Trakya ve Balkanlardan bu yöreye olan göçlerin rolü olduğu düşünülmektedir. Bu bölgede B-thalassemianın önemli bir sağlık problemi olarak mevcudiyeti, heterozigot B-thalassemia vakalarının prevalansı ile ilişkilidir. Trakya Bölgesinin coğrafik konumu nedeniyle, B-thalassemia taşıyıcılığı, bu bölgede öncelik verilmesi gereken önemli halk sağlığı problemlerinden biri haline gelmiştir. Vural ve arkadaşları, Edirne ilinde B-thalassemia taşıyıcı sıklığını %6.44; Kırklareli'nde %3.06 olarak saptamışlardır. Bu çalışmada, Trakya bölgesinin 3 ilinden biri olan Tekirdağ'da P-thalassemia taşıyıcı prevalansını saptamayı amaçladık. Bu amaçla, P- thalassemia taşıyıcılık prevalansını %99 güvenilirlikle; %1.0 ± 0.5 aralığında bulabilmek için gerekli örneklem büyüklüğü 1547 olarak hesaplandı. Küme örnekleme yöntemi ile belirlenerek taranan bu grup, sayı ve bileşim bakımından Tekirdağ nüfusunu (518,264) temsil yeteneğinde idi. Buna göre, 6 ilçe, 53 köy ziyaret edildi. Tarama için alman kan örneklerinde, otomatik hücre sayıcı ile tam kan sayımı yapıldı ve kırmızı hücre indekslerine bakıldı. OEH 80 fi ve altında olan örneklere sellüloz asetat kağıt elektroforezi ile Hb elektroforezi yapıldı. Hb A2 değeri %3.5 ve üzerinde olan örnekler, mikrokolon kromatografısi ile 63doğrulamaya alındı. Taranan popülasyonda %2.1 (32/1547) oranında B-thalassemia taşıyıcılığı saptandı, %2.1'lik oran Türkiye geneli ile aynı bulundu; fakat thalassemia açısından riskli bölgelerden biri olan Trakya için beklenilenden daha düşük bulundu. Bunun bir nedeni, çalışma grubunda akraba evliliğinin az olmasıydı (%2.13). Ayrıca, Tekirdağ ili, özellikle Çorlu, sanayi ve endüstri (daha çok tekstil) sektörünün gelişmiş olması nedeniyle iş imkanı sağladığı için, Türkiye'nin her yerinden göç almakta ve Trakya'nın homojen nüfus yapısını kaybetmektedir. Bu tür çalışmalar taşıyıcıların ortaya konması ve thalassemia majör olgularının ortaya çıkışını engelleme fırsatı vermesi nedeniyle toplum sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY SCREENING THE PREVALANCE OF HİGH-Hb A2-TYPE 0- THALASSEMIA TRAIT IN TEKİRDA?, TURKEY The Trakya region ise one of the prevalent regions in Turkey in terms of thalassemia and hemoglobinopathies because of the ethnicity of the region and the immigration from the western Trakya and the Balkans. A screening program was conducted to determine the incidence of p-Thalassemia trait in Tekirdağ district, Turkey. The survey samples were selected from household registration forms of health centres by systematic random sampling. In order to assess the prevalence of ^-Thalassemia trait as 1.0 ± 0.5% (with 99% confidentially), the required sample size was calculated as 1547. The screened population was sufficient enough to represent the target population living in provincial Tekirdağ (ca. 518.264) in terms of size and composition. The blood samples taken for screening were first studied for the complete blood count and red blood cell indices. Then, for the samples whose MCV values were 80 fl or below, hemoglobin electroforesis on cellulose acetate at pH 8.4 was performed. The Hb A2 levels of 3.5% and above, were confirmed by microcolon chromatography. The prevalence of 3-Thalassemia traits with increased Hb A2 was found as 2.1% (32/1547). This value is same when compared to whole Turkey's figure but it is lower than we expected for the Trakya region. This may be due to low percentage of consanguinity marriages in the screened population (2.13%). The second reason is that; from different regions of Turkey, employees migrate to Tekirdağ, especially to Çorlu, where many factories are found and the economy is mainly based on industry (e.g. textile); so that the homogenous state of the population is disturbed and therefore it becomes reflecting the whole Turkey's population. 65Such studies are very important when public health is considered because these screening programmes make it possible to detect thalassemia carriers and control thalassemia major. 66