Psödoeksfoliyasyon sendromunda optik sinir başı topografisi ve görme alanı korelasyonu
Optic nerve head topography and visual field correlation in pseudoexfoliation syndrome
- Tez No: 118647
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYDAR ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 869
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, normal göz içi basınç (GİB)'lı psödoeksfoliyasyon (PEX) sendromlu gözlerle, normal gözlerin optik disk topografik ve fonksiyonel farklarım Heidelberg Retina Tomografisi (HRT) ve bilgisayarlı görme alam yardımıyla tespit etmek ve erken glokomatöz özelliklerin varlığım araştırmak amaçlandı. Aynı yaş grubunda 32 normal göz ve GİB'ları normal olan 31 PEX sendromlu göz çalışmaya alındı. Görme alam muayeneleri Humphrey Otomatik Bilgisayarlı Perimetresinin santral 30-2 SITA-Standart test programı kullanılarak yapıldı. Bir tarayıcı laser oftalmoskop olan HRT kullanılarak ortalama topografik görüntü hesaplanarak optik diskin topografik parametreleri, çukurluk alam (CA), disk alam (DA), çukurluk-disk alam oram (C/D), rim alanı (RA), çukurluk hacmi (CV), rim hacmi (RV), ortalama çukurluk derinliği (MCD), maksimum çukurluk derinliği (MxCD), çukurluk biçim ölçümü (CSM), çizgi boyu yükseklik değişkenliği (HVC), ortalama retina sinir lifi tabakası kalınlığı (MRNFLT), sinir lifi tabakası kesit alam (RNFLCSA) ölçüldü. İki grup arasındaki görme alam indisleri MD (ortalama sapma), PSD (patern standart deviasyon) ve HRT parametreleri Student-t testi ile karşılaştırıldı. Görme alam global indisleriyle optik disk topografik parametreleri arasındaki ilişki Pearson korelasyon testi ile analiz edildi. Optik disk parametrelerinden hangilerinin MD ve PSD'yi etkilediği multipl lineer regresyon analizi ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to determine the topographic and functional differences of optic disc between eyes with normal intraocular pressure (IOP) and pseudoexfoliation (PEX) syndrome and normal eyes, using Heidelberg Retina Tomograph (HRT) and computerized visual field analyzer and to investigate the presence of early glaucomatous predictors. Thirty-two normal and 3 1 age-matched subjects with normal IOP and PEX syndrome were included in the study. Visual field tests were performed on these subjects with central 30-2 SITA Standard test program of the Humphrey Field Analyzer. Mean topographic image was evaluated and optic disc topographic parameters, cup area (CA), disc area (DA), cup-disk area ratio (C/D), rim area (RA), cup volume (CV), rim volume (RV), mean cup depth (MCD), maximum cup depth (MxCD), cup shape measure (CSM), height variation contour (HVC), mean retinal nerve fiber layer thickness (MRNLT), retina nerve fiber layer cross sectional area (RNFLCSA) were calculated using HRT, a confocal scanning laser ophthalmoscope. Student-t test was used to evaluate the differences between visual field indices MD (mean deviation), PSD (pattern standart deviation) and HRT parameters in two groups. The data were assessed by Pearson correlation analysis in order to compare visual field indices and optic disc topographic parameters. To determine which of the optic disc parameters were related to MD and PSD, multiple linear regression analysis was performed.