Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde vasküler endotelyal growth faktörün prognoz ile olan ilişkisi
The relationship between vascular endothelial growth factor and prognosis in nonsmall cell lung cancer
  1. Tez No: 118646
  2. Yazar: AYDIN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Akciğer kanserinde anjiogenik aktivite ile ilgili bir çok growth faktör tanımlanmıştır. Bunlar VEGF, bFGF, PDGF ve diğerleridir. Bu çalışmanın amacı; KHDAK'li hastalarda VEGF'nin prognostik değerini araştırmaktır. Çalışmaya KHDAK'li öpere olan 50 hasta alınmış ve vakalar 12 ay izlenmiştir. Ameliyat örneklerinde VEGF expresyonu immünhistokimyasal yöntemle çalışılmıştır. VEGF tüm kanserlerin %66'smda (33 vakada) gösterilmiştir. İstatistiksel analiz sonucu VEGF ile yaş, histopataloji, evre, lenf nodu tutulumu, uzak metastaz, nüks ve sağkalım arasında ilişki bulunamamıştır. Literatürde anjiogenik faktörlerin prognostik rolü hakkında birbirine karşıt yayınlar mevcuttur. Sonuçta VEGF'nin prognostik değerini anlamak için bir çok anjiogenik ve anti-anjiogenik faktörün kombine edildiği, büyük serili yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY Several growth factors with angiogenic activity in lung cancer have been described. These inculude VEGF, bFGF, PDGF and many others. The aim of this study; was to evaluate the prognostic value of VEGF in non- small-cell-lung-cancer (NSCLC). 50 NSCLC patients who underwent operation, were included to the study. Cases were followed up 12 month. The expression of VEGF was studied immunohistochemically on operation samples. VEGF was detected in %66(33 case) of all lung cancers examined. After statistical analysis; we found no significant relationship between VEGF and age, histopathology, stage, lymph node involvement, distant metastasis, recurrence and survival. There has been several controversial reports about angiogenic factors role on prognosis. In conclusion; to understand the prognostic value of VEGF,novel studies with combination of many angiogenic, anti-angiogenic factors and large series are needed. 53