Sirozlu hastalarda serum ve saç çinko düzeylerinin kas krampları ile ilişkisi
The relation of serum and hair zinc levels with muscle cramps in patients with cirrhosis
- Tez No: 118656
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZBAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
6. ÖZET Kas krampı patofizyolojisi açıklanmamış, insanların yaşam kalitelerini olumsuz etkileyen bir olgudur. 'Gerçek iskelet kası krampı' ile kastedilen istirahat halinde veya uykuda aniden ortaya çıkan istemsiz ağrılı asimetrik kas kontraksiyonudur. Siroz hastalarında gerçek kas krampı sağlıklı bireylere göre daha sık görülmektedir. Literatürde siroz hastalarında kas krampı görülme sıklığı % 22-88 arasında bildirilmektedir. Siroz kronik, ilerleyici bir hastalık olduğundan amaç hastanın yaşam kalitesinin yüksek tutulması ve komplikasyonların önlenmesidir. 49Bu çalışma ile amaçlanan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniğinde takip edilen siroz hastalarında kramp sıklığının ve kramp gelişmesinde rolü olan faktörlerin değerlendirilmesidir. Çalışmaya Ocak 2000-Ocak 2001 tarihleri arasında gastroenteroloji kliniğine başvurmuş 74 sirozlu hasta ve 60 sağlıklı olgu dahil edilmiştir. Çalışma grubundaki olguların serumunda kreatinin, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, çinko, glukoz, kreatinin, alanin aminotransferaz, aspartat aminotransferaz, total bilirubin, alkalen fosfataz ve albumin; saçta ise çinko düzeyleri ölçüldü Siroz grubunda serum çinko, kalsiyum ve sodyum seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüktü. Ancak siroz grubunda ölçülen kalsiyum düzeyi serum albümin düzeyine göre düzeltildiğinde elde edilen kalsiyum düzeyinin kontrol grubundan farklı olmadığı görüldü. Siroz grubunda kramp sıklığı % 66.2 olarak bulunurken kontrol grubunda kramptan şikayet eden olgu yoktu. Krampa neden olabilecek faktörlerin değerlendirmesi sonrasında sadece hipoalbüminemi ile kramp arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Sirozlu hastalarda görülen kas krampının nedeni bilinmemekle beraber hipoalbüminemi ile kramp arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunması etkili plazma hacminin azalmasının kramp nedeni olabileceğini düşündürmüştür. 50
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Though muscle cramps adversely affect the quality of life in humans; its pathophysiology have not yet been clearly revealed. 'True skeletal muscle cramp' usually refers to painful asymmetrical and unvoluntary muscle contractions which occur during rest or sleep. True muscle cramps are observed more frequently in cirrhotic patients than the healthy individuals. The frequency of muscle cramps are reported as between 22- 88% in patients with cirrhosis in the literature. Since cirrhosis is a chronic, progressive disease without an established cure, management of these patients is usually directed towards improving the quality of life and to prevent detrimental complications. The aim of this study was to assess the frequency as well as the etiology of cramps in cirrhotic patients who were followed up by the Gastroenterology Clinic of 51Erciyes University Faculty of Medicine. The study was carried out in 74 patients with hepatic cirrhosis and 60 healthy controls between January 2000 and January 2001. Creatinine, calcium, magnesium, sodium, potassium, zinc, glucose, creatinine, alanine aminotransferase, aspartate aminotransferase, total bilirubine, alkaline phosphatase and albumine levels were detected in sera and zinc levels were also detected in hair samples of patients as well as healthy controls. Serum zinc, calcium and sodium levels of cirrhotic patients were significantly lower than those of the healthy controls. However, when calcium levels of cirrhotic patients were corrected according to their serum albumin levels, the difference was not statistically significant. The frequency of muscle cramps was 66.2% in the cirrhotic patients; no cramps were observed in the control group. When aetiological factors responsible for the occurrence of muscle cramps are evaluated, the only statistically significant relation was found with hypoalbuminemia. Although the definite cause of muscle cramps in cirrhotic patients are not thoroughly understood, this relationship between hypoalbuminemia and the occurrence of cramps may suggest that cramps may be caused by a decreased effective plasma volume. 52