Thalassemialı ve karaciğer sirozlu hastaların kan elemanlarında ve saçlarında çinko tayini
Zinc determination of different body compartments in thalassemia and cirrhosis
- Tez No: 3384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV THALASSEMIALI VE KARAC1SER SİROZLU HASTALARIN KAN ELEMANLARINDA VE SAÇLARINDA ÇİNKO TAYİNİ (Yüksek Lisans Tezi) Fadime Nazlı DİNÇER BAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN E İLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1987 ÖZET Bu çalışmada, insan organizmasında önemli eser elementlerden biri oları çinko, kronik çinko eksikliği gösteren iki hasta grubunda, thalassemia ve karaciğer sirozunda incelenmiştir, incelenen bu iki hasta grubunun çeşitli kan elemanları ( p lazma, er i trosi t, serum, 1 ökosi t ) ve saçlarında çinko düzeyleri ile çinko içeren enzimlerden biri olan alkali fosfatazın serumdaki aktivıtesi ölçülmüş ve vücudun çinko durumunu göstermesi bakımından hangileri nin iyi indikatörler olabileceği kar şı 1 aş 1 1 r ı lmışt ir. Yapılan deneylerin ve elde edilen değerlerin korelas yon analizi sonucunda organizmanın çinko durumunu göster mesi bakımından serum, plazma ve saç çinko düzeylerinin ölçülmesinin iyi birer indikatör olabileceği sonucuna var ı lmışt ı r -Ancak birbirini destekleme ve karar vermede daha etkili olması bakımından bunlardan en az ikisinde çinkoV düzeylerinin ölçülmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, insan organizmasının çinko durumunu saptamak amacıyla» plazma ve/veya serum çinko düzeylerinin yanısıra saç çinko düzeylerinin de ölçülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ZINC DETERMINATION OF DIFFERENT BODY COMPARTMENTS IN THALASSEMIA AND CIRRHOSIS (M. Sc. Thesis) Fadime Nazlı DINGER 6AZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1987 ABSTRACT The purpose of this study was compare hair, serum. p lasma erytrocyte? leucocyte zinc levels which is essential trace element in thalassemia and cirrhosis. This survey was performed in two groups of Patients : Thalassemia and cirrhosis both of which cause zinc deficiency. We try to find out which is the best indicator in the body for the determination of zinc levels. Correlation analysis was performed with the data obtained in the experiment. We concluded that serums plasma and hair are the best indicators for measuring the zinc level s. In order to have more accuracy and decide more easilly at least two different compartments must be considerred i.e. plasma and/or serum; hair.