Endoskopi ünitesine başvuran hastalarda barrett özofagusu sıklığı ve üst gastrointestinal semptomlarla olan ilişkisi
Barrett's esophagus prevalence in patients admitted to endoscopy unit and relationship with upper gastrointestinal symptoms
  1. Tez No: 118659
  2. Yazar: MURAT TÖRÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN SOYKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
6- ÖZET Barrett özofagusu özofagus distal ve kardiya adenokarsinomlarının öncüsü kabul edilen premalign bir lezyondur. Bugün için Barrett özofagusunun tanısında gerekli olan tek kriter özofagusta hangi uzunlukta olursa olsun intestinal metaplazinin varlığıdır. Distal özofagusta yassı hücreli epitelin kolumnar epitele dönüşümünde rol alan etkenler tam olarak bilinmemektedir. Kabul edilen görüş Barrett özofagusunun kronik gastrointestinal reflü hastalığının bir komplikasyonu olarak ortaya çıktığıdır. Çalışmamızda endoskopi ünitesine başvuran hastalarda Barrett özofagusunun sıklığını ve gastrointestinal semptomlarla olan ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Çalışamaya katılan 395 hastanın distal özofagusundan ve antrumdan biyopsiler alınarak histopatolojik olarak intestinal metaplazi ve Helikobakter pilori (Hp) varlığı araştırıldı. Daha sonra hastaların gastrointestinal semptomları ile elde edilen bulgular karşılaştırıldı. Sonuç olarak, Barrett özofagusu sıklığı %7.4 olarak tespit edildi. Barrett özofagusunun yaş, cins ve semptom süresi ile korelasyon gösterdiği ancak gastrointestinal semptomlarla ve Hp varlığı ile korelasyon göstermediği saptandı, özetle Barrett özofagusu ülkemizde sanıldığından daha sık olarak gözlenmektedir. İleri yaşlarda, uzun yıllardır dispeptik yakınmaları olan ve endoskopik olarak sliding tip hiatal herni tespit edilen, Z çizgisi düzensizliği ve/veya özofagusta boyutları ne olursa olsun gastrik epitel gözlenen hastalarda mutlaka endoskopik olarak biyopsiler alınmalı ve bu konuda uzman patologlar tarafından değerlendirilmelidir. 38
Özet (Çeviri)
7- SUMMARY Barrett's esophagus is a premalign condition which plays a pivotal role in the development of adenocarcinoma of distal esophagus and gastric cardia. The etiology of transformation of squamous epithelium to columnar lined epithelium is still not well understood. Barrett's esophagus is considered as a complication of chronic gastroesophageal reflux disease. The aims of this study were to determine the prevalence of Barrett's esophagus in patients who admitted to endoscopy unit and to clarify the relationship between Barrett's esophagus and gastrointestinal symptoms of patients. 395 patients enrolled to this study and biopsy samples were taken from distal esophagus and antrum to examine whether there were intestinal metaplasia and presence of Hp or not. These findings were compared with gastrointestinal symptoms of patients'. Barrett's esophagus prevalence was found to be 7.4%. The presence of Barrett's esophagus showed correlation with gender, age and duration of symptoms while not with gastrointestinal symptoms. In summary, Barrett's esophagus prevalence is higher than expected. In elderly patients with long duration of symptoms, having endoscopically irregular Z line, or columnar lined mucosa in distal esophagus, endoscopic biopsies should be taken and these samples should be examined by experienced pathologists. 39