Akciğer kanserinde neopterinin tanısal değeri
The diagnostic value of neopterin in lung cancer
  1. Tez No: 118739
  2. Yazar: GÜZİN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KURT, DR. SİBEL ALPAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Akciğer kanserli olgularda serum ve BAL'da neopterinin tanı değerini araştırmak amacıyla, Aralık 2001 -Haziran 2002 tarihleri arasında Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 32si akciğer kanseri, 11 'i benign akciğer hastalığı olmak üzere, toplam 43 hasta çalışmaya alındı. Serum ve BAL neopterin düzeyleri açısından kontrol ve akciğer kanseri grupları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Kontrol grubu sırasıyla KHDAK grubu ve KHAK grubu ile karşılaştırıldığında, serum ve BAL neopterin düzeyleri açısından fark saptanmadı. Ayrıca KHDAK ve KHAK grupları arasında da serum ve BAL neopterin düzeyleri açısından fark saptanmadı. Çalışmaya alınan 43 hastanın serum neopterin düzeyleri ile yaş ve sigara içimi açısından korelasyon gözlenmedi. Çalışmamızın sonucunda serum ve BAL neopterin düzeylerinin, akciğer kanserini kontrol grubundan ayırmada yetersiz kaldığını; ancak bu konuda daha geniş serili, tedavi takibi ve yaşam süresi üzerine daha ayrıntılı çalışmalar yapılması gerektiği görüşündeyiz. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Aiming to evaluate the diagnostic value of neopterin in serum and BAL in patients with lung cancer, 43 patients of whom 32 were lung cancer and 11 were benign lung disease admitted to Atatürk Chest Diseases and Chest Surgery Center between November 2001 and June 2002 were included in our study. When the control group was compared with the lung cancer group; no statistically significant difference was found in serum and BAL neopterin levels. When the control group was compared to the NSCLC and SCLC groups respectively, there were no significant differences in serum and BAL neopterin levels. Further, there was no significant difference between the NSCLC and SCLC groups either. No correlation was found when the serum neopterin levels of the 43 patients were compared to the age and smoking histories. As a result of our study; we found that serum and BAL neopterin levels are inadequate to distinguish the lung cancer from the control group but in our opinion more complicated studies on treatment follow up and survival with extensive series must be done. 40