Kolonoskopi öncesi kolon temizliğinde 'golytely solution' un kullanımına ilişkin bir çalışma
- Tez No: 118895
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu araştırma, kolon hazırlığında yeni bir yöntem olan Golylely ' nin etkinliğini ve hastalar üzerindeki etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamına alınan 120 hastadan 60 ' ında standart yöntem, 60 ' ında ise yeni yöntem kullanılmıştır. Bu iki yöntem birbiriyle karşı 1 aştırılmıştır. Çalışma, İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Cerrahi Gastroenteroloji ve Proktoloji Endoskopi Araştırma ve Tedavi Ünitesi ' ne Eylül 1990 ile Aralık 1991 tarihleri arasında kolonoskopi için başvuran veya Genel Cerrahi Anabilim Dalı ' nda yatmakta olan 120 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Golylely ' in ; Kolonlara yönelik işlemler öncesi kolon hazırlığında hızlı, etkili ve güvenilir bir yöntem olduğu, _ Maliyet ve planlamada kolaylık sağladığı, _ Diğer yönteme göre daha az sayıda hastada, daha az miktarda kilo kaybına neden olduğu, _ Sarsaklarda daha az residual sıvı bıraktığı, _ Golylely ile barsak temizliğinden daha iyi sonuçlar elde edildiği, _ Hastalar tarafından daha iyi tolere edildiği, - İstenmeyen etkilerden uyku kaybı, bulantı, kusma, abdominal kramp, halsizlik ve huzursuzluğa daha az rastlandığı, anal iritasyona hiç-54- rastlanmadığı buna karşın abdominal dolgunluğun ise ilk 1 saatte daha fazla olduğu belirlenmiştir. _ Daha az sıkıntı ve rahatsızlığa neden olduğu için, hastaların % 90 ' ına yakınının tekrar kolon hazırlığı yapılacak olsa bu yöntemi tercih edecekleri saptanmıştır. Kolon hazırlığında hemşirenin görevleri arasında, hastaya anlayabileceği bir biçimde solüsyonun kullanımı ve etkileri ile ilgili yeterli açıklamanın yapılması, hastanın uygulama sırasında gözlenmesi ve psikolojik açıdan desteklenmesi yer almalıdır. Bu araştırma ile Golytely ' in, kolonlara yönelik işlemler öncesi barsak temizliğinde rahatlıkla kullanılabilecek bir yöntem olduğu saptanmış ve yaygınlaşması gereği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed during September 1990 and December 1991, ot Surgical Gastroenterology and Proctology Endoscopic Unit. The effectiveness and patient tolerance of a new colonic cleansing method with GOLVTELV Is evaluated. 120 patients are randomized into two study groups. The patients in Group I were prepared with standart method, and Golytely solution was administered to the patients in the second group. The patients were In Istanbul University, Istanbul Medical School, Surgical Endoscopic Research and Therapy Unit of Surgical Gastroenterology and Proctology Service. Golytely is : _ A quick, effective and safe method In colon cleansing before colonic procedures, _ Is cheap and practical (easy-done), - Exerts lower weight loss In fewer patients than the other methods, _ Leaves low residual liquid In Intestines, _ Maintains better results of colon cleansing, - Well tolerated by patients, - Lower incidence of undesirable effects of sleep loss, nausea, vomiting, abdominal cramping, fatigue and distress, without anal irritation but more abdominal fullness during the first hour of Ingestion,-56- _ As a result of lower discomfort, near 90 percent of patients would prefer this method whether a colonic preparation is required again. Nursing duties in colon preparation are giving adequate instructions in a comprehensive language, in employment and effects of solution inspection of the patient during the employment and psychological support. As shown in this report, GOLYTELY is a method that can used easily in bowel cleansing before colonic procedures and could be widely used for colorectal surgery as well.