Rastgele örnekleme yöntemi ile hasta seçimi yapılan bir çalışmada endoskopi öncesi yapılan premedikasyonun ve endoskopinin kendisinin oksijen satürasyonuna ve kalp ritmine olan etkileri
- Tez No: 19922
- Danışmanlar: DR. YILDIZ ÖZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
30 ÖZET Ösefagogastroduodenoskopi ve kolonoskopi sırasında premedikasyon, yaygın olarak yapılmaktadır. Bizim çalışmamızda olgular; rastgele örnekleme metodu ile ikiye ayrıldı. I.Grup olgulara, endoskopiden önce, intravenöz Diazepam ile premedikasyon uygulandı. 2. Grup olgulara, uygulanmadı. Diazepem ile yapılan premedikasyon'un ve endoskopi işleminin kendisinin, oksijen satürasyonu ve kalb ritmine olan etkileri araştırıldı. Her iki grupta da, olguların bazılarında, solunum sistemi ve kardiovasküler sistem hastalığı mevcuttu. Bu olgularda; istatiksel olarak anlamlı bulunamayan oksijen desatürasyonlarının; prosedürün kendisi ile ilgili olduğu düşünüldü. 60 yaş ve üzerinde daha belirgin gözlenen oksijen desatürasyonu; premedikasyonun bu grup hastalara daha dikkatli yapılması gerektiği sonucunu getirdi. Ayrıca; her iki gruptaki olgularda gözlenen EKG değişikliklerinin, premedikasyondan çok, prosedürün kendisine bağlı olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
31 SUMMARY Premedication is commonly used in eusofagogastroduodenoscopy and colonoscapy. in this study; all cases are divided in two groups by randomly, in first group İV Diazepam is used. İn second group, we didn't used premedication. The effects of premedication with Diazepam and endoscopy are researched on oxygen saturation and heart rate-in both group, there were respiratoy and cardiovasculer system disease in some cases, in this cases, oxygen desaturations which are not important statistically are thought to be due to the procedure it self. The oxygen desaturation seen in sixty years and sixty + brought result that premedication in these subjects must be made more carefully. ECG changes seen in these subjects, are not due to premedication but the procedure itself.