Water surface profiles in non structural flood mitigation
Taşkın zararlarını yapısal olmayan önlemlerle azaltmada su yüzü profilleri
  1. Tez No: 119060
  2. Yazar: ÜMİT SARIBACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
öz TAŞKIN ZARARLARINI YAPİSAL OLMAYAN ÖNLEMLERLE AZALTMADA SU YÜZÜ PROFİLLERİ SARİBACAK, Ümit Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Halil ÖNDER Aralık 2002, 88 Sayfa Bu çalışmanın amacı, yapısal olmayan önlemlerle taşkın zararlarını azaltmada taşkın alanlarını belirlemenin önemine ve Türkiye'de yapısal olmayan yöntemlerle taşkın koruma çalışmalarına dikkat çekmektir. Taşkın alanlan, çok sayıda taşkın olduğu için Bartın Çayı üzerinde bilgisayar uygulamaları ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak belirlenmiştir. Durgun su yüzü profilleri Amerikan Ordusu Mühendislik Müfrezesi, Hidrolik Mühedisliği Merkezi tarafından geliştirilen HEC-RAS uygulaması ile hesaplanmıştır. Taşkın alanlan CBS ortamında Amerikan Clark Üniversitesi tarafından geliştirilen Idrisi32, uygulaması kullanılarak sunulmuştur. Bu yüksek lisans tezi herhangi bir teorik temeli kanıtlamak veya geliştirmek iddiasında değildir, sadece su yüzü profili belirlemede standart olmuş bir bilgisayar uygulamasını ve CBS'ni taşkın problemlerine maruz kalan bir çay üzerinde uygulamaya çalışmaktadır. Bu çalışmanın, hidrolik mühendislerine, bu tür problemlerle karşılaştıklarında bir örnek oluşturması umulmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Yapısal Olmayan Taşkın Zararları Azaltma Yöntemleri, Su Yüzü Profilleri, Taşkın Sigortası, Bartın Çayı, Taşkın Zararlan Azaltma ve Sürdürülebilir Gelişme, Hidrolikte CBS Uygulamaian iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WATER SURFACE PROFILES IN NON STRUCTURAL FLOOD MITIGATION SARIBACAK Ümit, M.S., Department of Civil Engineering Supervisor Prof. Dr. Halil ÖNDER December 2002, 88 Pages This study attempts to emphasize the need for determination of flood-prone areas for non structural flood mitigation measures and to provide an understanding of non structural flood mitigation measures in Turkey. Flood prone areas are determined in a case study in Bartm River, encountering a notable number of flood problems, by using computer applications and Geographic Information Systems (GIS). Steady state, water surface profile computations are performed in HEC-RAS, a computer program developed by Hydraulic Engineering Center, United States Army Corps of Engineers. Idrisi32, software developed by Clark Labs, Clark University US is used to review the inundation maps in GIS environment. This thesis need nod claim to prove or improve any theoretical base, but just endeavors to apply one of the industry standard computer application for water surface profile calculations and GIS for flood inundation mapping in a natural river facing flood problems. It is the hope that this study will be a sample for hydraulic engineers to apply when they face with these kind of problems. KEYWORDS: Non Structural Flood Mitigation, Water Surface Profiles, Flood Insurance, Bartm River, Sustainable Development and Flood Mitigation, GIS Applications in Hydraulics III