Image compression using discrete cosine transform
- Tez No: 119165
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 5163
Özet
öz Günümüz bilgisayar dünyasında, grafikler, görüntüler ve sesler olmaması müm kün değildir. Sıkıştırılmamış veri büyük miktarda fiziksel depolama alanı ve uzun süreli iletim zamanına ihtiyaç duyar.Bununla beraber depolama ortamları ve iletişim kanalları sınırlıdır. Görüntü iletimi yüksek bant genişliği ve pahalı iletişim ortamları (fiberoptik vs.) gerektirir. Durgun, tek renkli yada renkli görüntünün sıkıştırılmasında JPEG standardı kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı veri iletiminde zamandan kazanmak için bir sıkıştırma algoritması geliştirmektir.Bu çalışmada C/C++ programlama dili kullanılmıştır. JPEG standardında da olduğu gibi kodlama sırasında Ayrık Kosinüs Dönüşümü kullanılmıştır. Bizim ihtiyaçlarımız için Static Huffman Ağacı uygun görülmüştür. Algoritmanın uygulanması sırasında Windows Bitmap (BMP) dosyaları kullanılmıştır. Kodlanmış veri binary (ikili) dosya formatında iletilmiş ve iletim sonunda açılarak eski haline dönüştürülmüştür. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world of computing, it is hardly possible to do without graphics, im ages and sound. Uncompressed data needs very large amount of physical storage space and transmission time. The availability of storage media and transmission channels are limited. Transmission of images requires high bandwidth or expen sive cables. JPEG is the current standard for compression and decompression of still, monochrome and color images. The purpose of this study is to develop a compression algorithm to reduce time in image transmission. The C/C++ lan guage is used for implementation. As in JPEG, Discrete Cosine Transform (DCT) is used as coding transformation. Static Huffman Tree is constituted for our re quirements. As a case study, Windows Bitmap (BMP) files are used. The encoded data is formed as binary file and after transmission it is stored as it was before. Ill