PC and embedded web server based remote control
  1. Tez No: 119166
  2. Yazar: ERDEM GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
öz Uzaktan kontrolün uygulama alanları, uygun fiyatlı ve tıkız çözümler sunul dukça, genişlemektedir. Gömülü web sunucuları son zamanlarda sunulmuş olan bu tür çözümlerdendir. PC'leri hemen her yerde bulmak mümkündür ve yazılım desteği sayesinde, uzaktan kontrolda web sunucusu olarak kullan mak kolaydır. Gömülü web sunucuları, küçük ebatlarına rağmen yüksek per formasları ile, uzaktan kontrol uygulamalarının bir çoğunda PC tabanlı web sunucuların yerini alacak gibi görünmektedir. Bu çalışma, bir uzaktan kontrol uygulamasının, her iki sunucu tipi ile kullanılması ile ilgilidir. PC tabanlı sistem için standard bir pentium PC, gömülü web sunucusu olarak da Zilog firmasının eZ80 ürünü kullanıldı. PC üstündeki Sentroniks ve eZ80 üstündeki UART arayüzleri ile çalışıldı. Uzaktan kontrol uygulaması ise Zilog firmasının Z8 mikrokontrolörü üstünde geliştirildi. Z8 mikrokontrolörü, adı geçen arayüzler için hazır mimarilere sahip değildi. Bu yüzden bu arayüzler yazılım yolu ile gerçekleştirildi. PC tabanlı web sunucusu için, iki adımlı motoru istenilen yön ve miktarda döndürebilen bir sistem yapıldı. Öte yandan eZ80 ile bir DC motorun ON-OFF hız kontrolü gerçekleştirildi. Herhangi bir istemci, uygu lamanın parametrelerim, herhangi bir web tarayıcısı kullanarak değiştirebilir. Web tarayıcısının, PC tabanlı sistem için“Java Applet”lerini, eZ80 tabanlı sistem için“HTML-FORM”larını desteklemesi gerekmektedir. Bu çalışma, eZ80 üstünde bulunan I2C kullanılarak dağıtık kontrol uygulmasına doğru genişletilebilir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Application fields of remote control is enlarging, as cost effective and compact solutions are provided. Embedded Web Servers are one of these solutions that is recently introduced. PCs can be found everywhere and with the software support, it is easy to use them as web servers in remote control. Embedded Web Servers, with their great performance compared to their small sizes, seems to be good candidates to replace PC based web servers in most of the remote control applications. This work is about interfacing a remote control applica tion to both of the web server types. A standard pentium is used for PC based system. Embedded web server was the eZ80 from Zilog Inc. Centronics on PC and UART on eZ80 are the interfaces I have worked with.. Remote control application is built into an embedded system, Z8 MCU, from Zilog Inc. The Z8 doesn't support special on chip solutions for both of the interfaces. There fore these interfaces are implemented by software. For PC based web server, I have developed a system driving two stepper motors in any direction and amount. With eZ80, I have developed a DC Motor ON-OFF control applica tion. Any client can control the application parameters using a standard web browser. The browser must support Java applets for PC based application and must support HTML-FORM for eZ80 based one. This project can be extended towards distributed control using the PC interface on the eZ80. m