Transformation of İstanbul city center and office space development in financial centers: A case study on Maslak-Büyükdere axis with GIS
İstanbul kent merkezinin dönüşümü ve finans merkezlerinde ofis alanları gelişimi: Maslak-Büyükdere aksında CBS ile alan çalışması
  1. Tez No: 119297
  2. Yazar: CEREN ERCOŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
oz ISTANBUL KENT MERKEZİNİN DÖNÜŞÜMÜ VE FİNANS MERKEZLERİNDE OFİS ALANLARI GELİŞİMİ: MASLAK-BÜYÜKDERE AKSINDA CBS İLE ALAN ÇALIŞMASI Ercoşkun, Ceren Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisans Bölümü Tez Yöneticisi: Doç.Dr. Oğuz Işık Aralık, 2002 148 sayfa Son yirmi yılda ekonomi küreselleşmiştir. Kentler, teknoloji, bilgi ve hizmetlerin üretildiği sanayi sonrası üretim yerleri haline gelmektedir. Ekonomideki bu dönüşüm ve bilgi teknolojilerindeki gelişmeler, kentlerin merkezi iş alanlarında, kentsel dokuyu değiştirmiştir. Metropoliten alanlarının merkezlerinde ofis binaları yoğunlaşmıştır. Maslak-Büyükdere aksında da ofis alanları hızlı bir şekilde artmıştır Bu tezin amacı, coğrafi bilgi sistemi tekniklerini kullanarak finansal servislerin, çok uluslu şirketlerin ve büyük holdinglerin merkezlerinin yoğunlaştığı Maslak- Büyükdere akşındaki ofis alanlarının gelişimini görüntülmek ve aksta yer alan ofis alanlarının aşırı artışım incelemektir. Bilgisayar tabanlı coğrafi çalışmalar, izleme, analiz etme, sentez, değişik yıllar arasında karşılaştırmalar yapma, üç boyutlu modelleme ve sorgulamayı içerir. ANAHTAR KELİMELER: Merkezi İş Alanları, Ofis gelişimi, Üretici Hizmetler, CBS, Mekansal Analizler, Maslak-Büyükdere Aksı, İstanbul iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TRANSFORMATION OF ISTANBUL CITY CENTER AND OFFICE SPACE DEVELOPMENT IN FINANCIAL CENTERS: A CASE STUDY ON MASLAK- BÜYÜKDERE AXIS WITH GIS Ercoşkun, Ceren M.S. Department of Geodetic and Geographic Information Technologies Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Oğuz Işık December, 2002 148 pages A global economy emerged at the last two decades. Cities become post-industrial production sites where technology, knowledge and services are produced. This transformation in economy and advances in information technologies changed the urban fabric in central business districts of cities. Office buildings are concentrated in the central business districts of metropolitan cities. Office space in Maslak- Biiyukdere axis increased rapidly. This thesis analyzes, with the help of GIS based techniques, the office space development in Maslak- Büyukdere axis where financial services, headquarters of multi-national firms and big Turkish holding companies are agglomerated and to explore the overproduction of office space in Maslak- Büyükdere axis. These computer-based geographic studies include monitoring, analyzing, overlaying, and making comparisons between different years, 3D modeling and querying. KEYWORDS: Central Business Districts, Office Space Development, Producer Services, GIS, Spatial Analyses, Maslak-Büyükdere Axis, Istanbul m