Web-based help desk information system for computer-related failures in the Turkish Military Academy
Kara Harp Okulu'nda bilgisayar donanım ve yazılım için ağ tabanlı yardım masası bilgi sistemi
  1. Tez No: 119509
  2. Yazar: LATİF ORHAN
  3. Danışmanlar: DR. ALİ EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
oz KARA HARP OKULU'NDA BİLGİSAYAR DONANIM VE YAZILIM ARIZALARI İÇİN AĞ TABANLI YARDIM MASASI BİLGİ SİSTEMİ Orhan, Latif Yüksek Lisans Tezi, Enformatik Enstitüsü Tez Yöneticisi: Dr. Ali EROL Nisan 2002, 117 sayfa Bilgisayar ve bilgisayar yan donanımlarının kullanımı günlük yaşamda oldukça artmıştır. Bu sebepten bu cihazların arızaları ile ilgilenecek merkezi bir yardım masasının kurulması ve kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Yardım masaları yönetim maksatlı istatistikti bilgiler sunarlar, bununla birlikte kullanıcılara daha iyi hizmet sunabilmek için metotlar sağlarlar. Bu amaçlar için kağıt tabanlı bilişim sistemlerini kullanmak artık çok etkili olmamaktadır. Kara Harp Okulunda bilgisayarla ilgili arızalar için kağıda dayalı bir bilişim sistemi mevcuttur. Ancak bakım ihtiyaçlarının giderilmesi sürecinin manual olarak gerçekleştirilmesinden dolayı var olan sistem bazı sorunlara sebep olmaktadır. Biz var olan sistemi geliştirmek ve organizasyonun üretkenliğini ve verimliliğini artırmak için ağ tabanlı bir yardım masası bilişim sistemi öneriyoruz. Bu çalışmanın hedefi ağ yöneticileri ve bilgisayar teknisyenlerinin verimliliğini artırmak, bunlara ilerideki kararlarını verirken yardımcı olacak değerli bilgiler sağlamak ve son kullanıcıların memnuniyetini artırmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WEB-BASED HELP DESK INFORMATION SYSTEM FOR COMPUTER-RELATED FAILURES IN THE TURKISH MILITARY ACADEMY Orhan, Latif M. S, Department of Information Systems Supervisor: Dr. Ali EROL April 2002, 117 pages Since the number and type of the computers and peripherals used in daily life have increased, the centralized help desk information system has become necessary to provide support to end-users and information to system managers. A help desk IS (Information System) provides managerial statistics, and most importantly, provides the means to present a higher level of service to the clients. A simple paper-based solution is no longer effective for this aim. There is a paper-based help desk information system for computer- related failures in the Turkish Military Academy (TMA). However, the existing system brings about several problems due to manual processing of maintenance requests. To improve the existing system and increase the overall productivity and effectiveness of the organization, we propose a web-based help desk information system for computer-related failures. The goal of this study is increasing the productivity of the staff and satisfaction of end-users, besides providing valuable information to the staff to make decisions for the future. Keyword: Help desk Information System III