A Study on physicochemical properties of bentonite embedded zeolites
Bentonit katkılı zeolitlerin fizikokimyasal özellikleri üzerine bir çalışma
- Tez No: 119566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZET Günümüze kadar çöp depolarının altındaki sızdırmaz tabakalardaki sızma sorunu gibi çevre kirliliği sorunları üzerine birçok çalışma gerçekleştirilmiştir. Çöp alanlarındaki sızdırmazlık işlevi için yeterli özellikleri sağlayan bir malzemenin elde edilmesinin oldukça zor olduğu görülmüştür. Bir çöp alanındaki sızdırmaz tabaka için, düşük hidrolik iletkenlik, yüksek adsorpsiyon kapasitesi, ve sıcaklık ve su içeriği değişikliklerine dayanıklı olmak en çok istenilen mühendislik parametrelerdir. Deney programları belirtilen bu kriterlerin en yüksek verimle çalışması fikrine dayanarak hazırlanmıştır. Bununla beraber, önceki çalışmaların sonuçları, özellikle de adsorpsiyon kapasitesi açısından, tatmin edici değildir. Bu çalışmada, bentonit katkılı zeolitelerin (BEZ) çöp alanlarında sızdırmaz tabaka olarak kullanımı için fizikokimyasal özellikleri araştırılmıştır. Deneyler, farklı bentonit içeriklerindeki BEZ örneklerine uygulanmıştır ve bentonit katkılı kum (BES) örnekleri ile karşılaştırılmıştır. Bu anlamda, her bîr karışımın adsorpsiyon kapasitesi, kıvam limitleri, kompaksiyon karakteristikleri, hidrolik iletkenliği ve konsolidasyon davranışı belirlenmiş ve hem birbiriyle hem de önceki çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Test sonuçlan, çöp alanı sızdırmaz tabaka malzemesi olarak kullanımı açısından, BEZ'in BES'e göre daha uygun bir malzeme olduğunu göstermiştir. Hem BEZ hem de BES'in hidrolik iletkenlikleri, sızdırmaz tabaka için yeterli olan bir aralıkta ve oldukça yakın değerlerde çıkmıştır. Her iki örnek için de büzülme davranışında bir problem görülmemiştir. Zeolitin, adsorpsiyon kapasitesi üstünlüğü ile kuma göre daha uygun bir malzeme olduğu, hatta BEZ'in sadece bir çöp alam sızdırmaz tabakası olmadığı aynı zamanda kimyasal bir görev de görebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Many studies had been conducted on preventing subsurface contamination such as leakage through liners under landfills. It's seen that it was hard to obtain such a material that is obviously satisfactory for use of a landfill liner. For a landfill liner low hydraulic conductivity, high adsorption capacity and being resistant to temperature and moisture content fluctuations are the main desired parameters. Thus, the experimental programs were performed based on reaching the maximum efficiency of these criteria. However, the obtained results of the previous studies were not that satisfactory especially with regard to the adsorption capacity criterion. The present study investigated the physicochemical properties of Bentonite Embedded Zeolite (BEZ) for use of a landfill liner material. Experiments were conducted on varying bentonite contents of BEZ and compared with those of Bentonite Embedded Sand (BES). In this regard, adsorption capacity, consistency limits, compaction characteristics, hydraulic conductivity and consolidation behavior of each mixture were determined, and compared with each other and with the previous studies. The rest results revealed that BEZ is a more adequate material than BES for being a landfill liner material. The hydraulic conductivity of both BEZ and BES were laid almost in the same range that is acceptable for a liner. It's determined that both do not* have any risk of shrinkage cracks. Furthermore, with the superiority of adsjprption capacity capability of zeolite other than sand, it's been seen that BEZ is an adequate material for not only a landfill liner but also a chemical filter.!