Baseflow determination in rivers through ARMA modeling
Akarsularda ARMA modelleri yardımıyla taban akışı belirlenmesi
- Tez No: 119585
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BENZEDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ill ÖZET Bu araştırma, 1983' den beri Oymapınar haznesince düzenlenen akımları ölçen Oymapınar Baraj ı'nın mansabındaki 901 numaralı Homa akım gözlem istasyonundaki Manavgat nehri akımlarına yeraltısuyu katkısını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Akiferden önemli yeraltısuyu katılan akarsuların yıllık akımlarının fiziksel ve stokastik modelleri arasındaki benzerliklerden hareket edilerek yüzeysel akış (d) ve perkolasyon (a) katsayıları çeşitli alternatif yollardan hesaplanmaya çalışılmıştır. Homa drenaj alam üzerindeki yıllık alansal ortalama yağışlar akarsu havzasını temsil edebilen meteoroloji istasyonlarında mevcut veriler kullanılarak, Thiessen metodu ile hesaplanmıştır. Su yılındaki aylık veya yıllık yağışlar DMİ veya DSİ'den sağlanamadığından, hesaplamalar takvim yılındaki akım ve yağış serileri ile yapılmıştır. Homa yıllık akımlarının ARMA (1,1) modelinin en küçük kareler parametreleri alternatif çoklu doğrusal regresyon modellerinin regresyon katsayıları ile birleştirilmiştir. Ayrıca, fiziksel modelin geçerliliği Atış (1988)' m Homa akımlarının yüzeysel ve yeraltısuyu bileşenleri için yaptığı yaklaşım kullanılarak test edilmiştir. Çalışmanın sonuçlan Manavgat akımlarına yeraltısuyu katkısının basit fiziksel bir model öngörülerek doğru biçimde tahmin edilemeyeceğini göstermiştir. Çünkü, Manavgat akımları içindeki yeraltısuyu katkıları sadece kendi havzasından olan sızmaya değil, ayrıca komşu havzalardan, devasa bir yeraltısuyu akiferini besleyen yağış ve sızmaya da bağlıdır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This research is carried out in order to estimate the groundwater contribution to Manavgat river flows at Homa gauging station number 901 located at just downstream to Oymapinar Dam which is measuring flows regulated by Oymapmar reservoir since 1983. Apart from the similarities of the stochastic and the physical model of annual river flows receiving considerable groundwater from an aquifer, coefficients of surface runoff (d) and deep percolation (a) have been tried to estimate by various alternative ways. Annual areal mean precipitations over Homa drainage area are estimated by Thiessen method using available data at meteorological stations representative to the river basin. Computations are compulsorily carried out by the annual series of flows and precipitations in calendar years since the annual or monthly precipitations in wateryears could not be supplied from DMI or DSL Least squares parameters of the ARMA (1,1) model of Homa annual flows have been combined by the regression coefficients of alternative multiple linear regression models. Furthermore, the validity of the physical model is tested using Atış's (1988) approximation on surface and groundwater components of Homa flows. The results of the study revealed that the groundwater contribution to Manavgat River flows cannot be estimated thoroughly by considering a simple physical model, because the groundwater contribution to Manavgat flows is not only due to infiltration from the individual river basin but also depends on the precipitations and infiltration from the adjacent basins into a huge groundwater aquifer.