Masif ve özlü telle yapılmış gazaltı kaynak dikişlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Investigation on gas metal arc welding fillets which is welded by flux cored and solid wire electrodes
- Tez No: 119586
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada rutil özlü, bazik özlü tel ve masif gazaltı telleri ile yapılan kaynak dikişlerinin statik ve dinamik mukavemetleri, kaynak parametrelerinin kaynak dikişine etkileri incelenmiştir. Kaynaklı imalat, diğer imalat yöntemlerine göre sağladığı avantajlar nedeniyle önem kazanmış ve imalat yöntemleri arasında en yaygın olarak kullanılır hale gelmiştir. Özellikle ülkemizde son yıllarda ağır sanayinin gelişmesine paralel olarak kaynaklı imalat da hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır. Kaliteli ve ucuz bir kaynak dikişi elde edebilmek için seçilen kaynak yöntemi kadar kullanılan dolgu malzemesi ve kaynak parametrelerinin de uygun olması gerekmektedir. Dolgu maddeleri alanındaki gelişmeler hangi dolgu malzemesinin nerede ve nasıl kullanılması gerektiği sorununu da gündeme getirmiştir. Özellikle ağır sanayide otomasyona uygunluğu ve ucuzluğu nedeniyle yaygın olarak kullanılan gazaltı kaynak (Gaz Metal Ark Kaynağı) yönteminde elektrod özelliklerinin ve karakteristiklerinin iyi bilinmemesi birçok hatalı uygulamaya sebep olmaktadır. Bu çalışmada rutil özlü, bazik özlü tel ve masif tel ile yapılan gazaltı kaynak dikişlerinin mukavemetlerini inceleyip aralarında karşılaştırma yapabilmek için çekme, çentik darbe ve sertlik deneyleri yapılmıştır. Çeşitli kaynak parametrelerinin kaynak dikişine etkilerini incelerken parametrelerden biri değiştirilip, diğerleri sabit tutularak kaynak dikişleri elde edilip etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, static and dynamic strength of seams welded by rutil and basic flux cored and massive wire of Gas Metal Arc Welding are investigated. The effect of welding parameters to seams are also examined. Welding technologies have gained importance according to improving industry so it is widely used in manufacturing processes. The wire and the welding parameters are as important as the welding process in order to obtain seams that are cheap and good in quality. Improvements in the area of electrode manufacturing have put the problem of how and where to use the right type of electode in welding. Misunderstanding of the properties and the characteristics of electrodes utilized in gas metal arc welding which is used especially in heavy industry applications causes important application hazards. In this study, strength analysis of seams welded by gas metal arc and rutil and basic cored wire are evaluated and then strain, knock impact and hardness experiments are carried out for comparison. In order to investigate the effects of various welding parameters, seams are welded by changing one of the parameters while keeping the others constant.