Determination of physical and chemical properties of treatment plant sludges
Arıtma tesisi çamurlarının fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 119592
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİBELİ, PROF. DR. FÜSUN ŞENGÜL, DOÇ. DR. TURGAY ONARGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Kentsel ve endüstriyel atık sular, doğrudan alıcı ortamlara deşarj edildiklerinde çevre üzerinde olumsuz etki yaratabilirler. Bu etkilerin önlenmesi için atık su arıtma tesisleri tasarlanmaktadır. Doğal olarak, bütün atık sular bir diğerine göre farklılık gösterir ve farklı arıtma yöntemleri gerektirir. Farklı arıtma yöntemleri, atık su karakteristiğine bağlı olarak atık su arıtımında uygulanır. Genel olarak bunlar ön arıtma, biyolojik arıtma ve kimyasal arıtmadır. Atık su arıtımı, suyun içerisindeki istenmeyen maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Ama beraberinde yeni bir problem getirir. Bu önemli problem çamurdur. Nihai bertaraf tan önce çamur içeriğindeki yüksek suyun ve patojenlerin azaltılması gerekir. Bu durumda, su alma, çöktürme ve stabilizasyon işlemlerini de içeren bir takım çamur arıtma uygulamaları ile gerçekleştirilebilir. Bu arıtma işlem metotlarının geliştirilebilmesi çamurun fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi gereklidir. Özellikle çamurun ağır metal içeriği tarımsal uygulamalar için çok önemlidir. En iyi çamur değerlendirme metodunun bulunması için bütün özellikler incelenmiştir. AOTP ve ICTP'nin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi bu çalışmanın amacı olup bu iki tesisin çamur özellikleri, yeni metotlar ve düşünceler detaylı olarak incelenmiştir. Fiziksel ve kimyasal özellikler standart metotlar yöntemiyle bulunmuştur. Çalışmanın sonucu olarak üzerinde çalıştığımız biyolojik çamur özelliklerinin, ağır metal içeriği olarak ve diğer özellikler olarak, çamurun son değerlendirme teknikleri ve çamur uygulamalarına oldukça uygun olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanısıra mekanik su alma tekniklerinin ve yeni polimerlerin kullanımları da incelenmiştir.Bu çalışmanın amacı çamurun fiziksel ve kimyasal karakteristiğini göstermek ve bütün çamur işlemlerini geliştirilmesini sağlamaktır. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When domestic and industrial wastewaters are directly discharged to receiving water, they may affect the environment negatively. In order to prevent this effect, wastewater treatment plants are designed. Naturally, all wastewaters differ from the other ones and may require a different method. Different treatment methods are applied to wastewater depending on their characteristics. Generally these are pre- treatment, biological treatment and chemical treatment. Wastewater treatment results in removal of undesirable materials from wastewater but also in bringing a new problem. This important problem is sludge. Prior to the final disposal high water and pathogen contents of sludge should be reduced. This can be achieved by application of some sludge processing methods such as dewatering, settlement and stabilisation. Determine to physical and chemical properties of sludge for improving these sludge-processing methods in this study. Especially heavy metal contents of sludge are very important for agricultural utilisation. All of the properties were inspected for finding best sludge utilisation method. This study aimed to find physical and chemical properties of ICTP and AOTP sludge. İzmir City Municipal Wastewater Treatment Plant (ICTP) mixed sludge and Atatürk Organized Industrial District Treatment Plant (AOTP) biological and chemical sludge are introduced in detail, some new ideas, methods are given and discussed. Physical and chemical properties were determined with standard methods (APHA, AWWA, WEF, 1992). Results obtained from this study showed that biological sludge was very suitable for ultimate utilizations and sludge applications. Also usage of mechanical dewatering process, new polymers and methods could also be very useful for these applications. The aim of this study is to show the physical and chemical characteristics of sludge and improving of the all of the operations on sludge. >$£. YtJ&SEKÖÛRETlM KURULU