Bearing strength and damage progress in a pin-loaded composite plates
Pim tarafından yüklemeye maruz bırakılan kompozit plaklarda yatak dayanımı ve hasar ilerlemesi
  1. Tez No: 119591
  2. Yazar: BÜLENT MURAT İÇTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmanın amacı, rijit bir pim tarafından zorlanan farklı fiber açılarına sahip kompozit plaklardaki hasar yükünü ve hasar modunu araştırmaktır. Hasar analizi nümerik ve deneysel olarak yapılmıştır. Farklı fiber yönleri, malzeme özellikleri ve geometrilere sahip plaklardaki hasar yükü, hasar modu ve hasarın ilerlemesini hesaplamak için bilgisayar programı geliştirildi. Bu programda, ilk olarak, sonlu elemanlar metodu ile plaka içindeki gerilme dağılımı hesaplandı. İkinci adım olarak, hasar kriteri tatbik edildi. Hasar durumunda, kompozit plağın hasarlı nodlarındaki malzeme özellikleri indirgendi. Son olarak, yük arttırıldı. Bu prosedür malzemenin dayanabileceği son hasara kadar devam ettirildi. Hasar analizinde, Hoffman ve Hashin kriterleri kullanıldı. Bu çalışmada, kompozit malzemenin hasar ilerlemesini ve maksimum dayanımını bulmayı amaçlayan deneyler yapıldı. Malzemenin mekanik özellikleri, standart testler yardımı ile bulundu. Nümerik sonuçlar ile deneysel sonuçlar karşılaştırıldı. Deneysel ve nümerik sonuçlar arasında iyi bir uyum olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The aim of this study is to investigate failure load and failure mode in a carbon- epoxy composite plate of arbitrary fiber orientation with circular hole, which is subjected to a traction force by a rigid pin. The failure analysis is performed numerically and experimentally. A computer program is developed to calculate the failure load, the failure mode, and the propagation of failure of plate with different fiber orientation, different material properties and different geometries. In this program, first the stress distribution in the plate is calculated by the use of finite element method. Second, the failure criterion is tested. Hoffman and Hashin failure criteria are used in this failure analysis. In the case of failure, appropriate properties of the material are reduced. Finally, the load is increased. This procedure is continued until a point where excessive damage is reached. In this study, experimental results concerning damage progression and ultimate strength of the joint are obtained. The mechanical properties of the composite material are obtained from standard tests. The numerical results are compared with the experimental results. It is seen that a good agreement between experimental and numerical results. T.c YüKsra.öûRimM kuruls* MSK01fiANTASY©N BWMMMM