Soil improvement case studies using jet grouts
Jet groutlar kullanılarak zemin iyileştirme vaka analizleri
  1. Tez No: 119677
  2. Yazar: ALPER ASKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Jet grout teknolijisi son yıllarda Türkiye'de geniş uygulama alanı bulmuştur. Gerekli olan teknolojiye bir çok yerde ulaşılabilmektedir. Uygulamalar diğer zemin iyileştirme yöntemleri ile kıyaslandığında daha kısa zamanda tamamlanabilmektedir ve maliyetler çok yüksek değildir. Ayrıca jet grout kolonlar yük taşıyan derin temeller olarak da davranabilmektedir. Yöntemin bu yanı, özellikle kolonların yanal yük taşıma kapasitesi üzerinde tartışmaların doğmasına neden olmuştur. Zira kolonlar geleneksel çelik donatılar ile üretilmemektedir. Jet grout uygulamalarının 1999 Marmara Depremi sırasındaki başarılı performansı da uygulamadaki mühendislerin kuşkularım gidermekte yeterli olmamıştır. Bunun başlıca nedeninin üst yapıdan kolonlara yük aktarma mekanizması ve kolonların kinematik yüklere tepkisi hakkındaki yetersiz bilgi olduğu düşünülmektedir. Bu tez, sismik yanal yüklerin bu iki yönünü İzmir ili Bostanlı bölgesindeki bir jet grout uygulaması kapsamında ele almayı hedeflemiştir. Rahatça ulaşılabilen basit analitik ve sayısal yöntemler kullanılmıştır. Jet grout ile radye temel arasına yerleştirilen granüler tabakanın kolonlara aktarılan üst yapı yüklerini azaltmakta oldukça etkili olabileceği bulunmuştur. Zemin-yapı etkileşimi etkilerinin olumlu katkılarıyla atalet yükleri çok daha küçük olabilecektir. Bu konu hakkında daha fazla çalışma yapılmasında yarar vardır. Diğer yandan kinematik etkiler ele alınan zemin profili ve deprem yükü için ihmal edilebilir bulunmuştur. Hesaplanan eğilme momentleri betornarme kazık için hesaplananlar ile karşılaştırıldığında bir çok mertebe daha düşüktür ve bu olumlu davranışa jet grout kolonun esnek malzeme yapısının neden olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Jet grouting technology has been found widespread application in recent years in Turkey. Necessary technology is locally available in most places. Applications can be completed in a relatively less time and the cost is not very high when compared with other alternatives. Besides jet grout columns can also function as load carrying deep foundations. This aspect of the technology has triggered some debates especially over the lateral load carrying capacity of jet grout columns since they are not manufactured with traditional reinforcing steel bars. Reported successful performance of jet grout applications during the 1999 Marmara Earthquake were not enough to avoid suspicions of practicing engineers. Main reason for this is thought to be the insufficient information regarding load transfer mechanism from the superstructure to the column head and response of the columns to kinematical loads. This dissertation has targeted both aspects of seismic lateral loads within the context of a jet grouting application case study in Bostanlı district of the city of Izmir. Simple analytical and numerical methods that are commonly available were used. It was found that capping layer can be quite effective in reducing transferred inertial loads and inertial loads can be much more smaller with the positive contribution of soil-structure interaction effects to column response. Further studies on this subject are considered as feasible. Kinematical effects, on the other hand, were found to be negligible for the studied soil profile and earthquake loading. Calculated bending moments were several magnitudes smaller than those for the reinforced concrete pile and it is thought that flexible soilcrete material is the main cause for this positive behavior.