Estimating primary production in coastal waters with remote sensing
Kıyı sularında birincil üretkenliğin uzaktan algılamayla tahmin edilmesi
  1. Tez No: 119680
  2. Yazar: ESİN ÜÇÜNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
VIII ÖZET Deniz renginin uzaktan algılanması, elektromanyetik spektrumun görünür aralığında sudan gelen ışımanın ölçülmesi temeline dayanır. Uydu alıcısı tarafından algılanan toplam sinyaldeki atmosferik etkiler giderilmelidir. Daha sonra deniz yüzeyindeki klorofil-a konsantrasyonları, ampirik algoritmalar kullanılarak elde edilebilir. Bu algoritmalar, askıda katı madde gibi başka materyallerin de buluması nedeniyle optik açıdan karmaşık olan kıyısal sularda genellikle iyi sonuç vermemektedir. Kıyısal sularda fitoplankton pigmentlerinin konsantrasyonlarını verebilecek yeni algoritmalar ve alıcıların geliştirilmesi üzerinde halen çalışmalar devam etmektedir. AVHRR (Advanced Very High Resolution Radiometer), elektromanyetik spektrumun görünür, yakın kızılötesi ve termal kızılötesi bölümlerinde algılayan, geniş bant aralıklarına sahip, beş kanallı bir tarayıcıdır. Bu alıcı NOAA'nın (US National Oceanic and Atmospheric Administration / ABD Okyanus ve Atmosfer Milli İdaresi) uydularında taşınmaktadır. AVHRR, deniz rengini algılamak için değil, meteorolojik amaçlarla geliştirilmiştir. AVHRR verilerinin oşinografide en başarılı kullanım şekli deniz yüzeyi sıcaklıkları haritalarının üretilmesidir. Bu alıcının kırmızı ve yakın-kızılötesi kanalları, açık deniz sularının (tip-1 sular) incelenmesi konusunda yetkin olmamasına rağmen, duyarlılığı bulanık körfezlerdeki suların (tip- 2 sular) optik özelliklerinin incelenebilmesi için uygundur (Sturnpf, 1987, 1992, Stumpf & Frayer 1997, Sturnpf & Pennock 1989, 1991, Sturnpf & Tyler, 1988, Tyler & Stumpf, 1989, Stumpf et al, 1999, Woodruff et al, 1999).IX Organik madde girdileri yüzünden oluşan ötrofikasyon, izmir Körfezi'nin en önemli çevresel sorunlarından bir tanesidir. Uzaktan algılama yoluyla - ötrofikasyonun indikatörü olarak - klorofil seviyelerinin izlenmesi, ötrofikasyonun yönetimi açısından önemli faydalar sağlıyacaktır. Bu çalışmanın amacı, uzaktan algılama gözlemlerinin yorumlanarak, izmir Körfezi'nin yüzey tabakalarında bulunan klorofil-a konsantrasyonlarının dağılımını tahmin edecek bir model oluşturulması ve amprik algoritmalar kullanılarak birincil üretkenliğin hesaplanmasıdır. Bu çalışmada 1996-1998 yıllan arasında İzmir Körfezi'nde Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü tararından yürütülen“Deniz Çalışmaları”kapsamında toplanan verilerle aynı tarihlerde alman NOAA-14 görüntüleri kullanılmıştır. Stumpf'un (1992) algoritması uygulanarak atmosferik etkiler giderilmiş ve deniz yüzeyi yansıması haritaları çıkarılmıştır. Bulunan yansımaların denizden toplanan verilerle regresyonu yapılarak, yansımadan klorofil-a elde edecek bir model oluşturulmuştur. Son olarak da uzakdan algılanmış klorofil-a konsantrasyonundan, amprik modellerin yardımıyla birincil üretkenlik tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Remote sensing of ocean color is based on the measurement of water-leaving radiance in visible part of the electromagnetic spectrum. The total signal detected by the satellite sensor is corrected for the atmospheric noise. Then the concentrations of phytoplankton pigments in the surface layers of the ocean can be derived by using empirical algorithms. The algorithms in use generally fail in coastal waters, which are optically complex due to the presence of other substances like suspended solids. There are efforts on the development of new algorithms and new sensors to infer concentrations of phytoplankton pigments in coastal waters. The NOAA's Advanced Very High Resolution Radiometer (AVHRR) was designed for meteorological purposes, not for use as an ocean color sensor. The most successful use of AVHRR data in oceanography is the determination of sea surface temperature maps. Although it does not have the sensitivity in the red and near- infrared to examine open ocean waters (case-1 waters), its sensitivity is suitable to examine the patterns in water clarity at turbid estuaries (case-2 waters) (Stumpf, 1987, 1992, Stumpf & Frayer 1997, Stumpf & Pennock 1989, 1991, Stumpf & Tyler, 1988, Tyler & Stumpf, 1989, Stumpf et al, 1999, Woodruff et ah, 1999). Eutrophication due to the supply of organic matter is one of the most important environmental problems of Izmir Bay. Monitoring the levels of chlorophyll - as an indicator for eutrophication - through remote sensing has substantial benefits for the management of eutrophication.VII The objective of this study is to construct a model, which estimates the distribution of aquatic chlorophyll-a concentrations in the surface layers of the Izmir Bay with interpretations of remote sensing observations and calculation of primary production based on empirical algorithms. The dataset covers in situ measurements carried out in Izmir Bay for the period of 1996-1998 and corresponding AVHRR (NOAA-14) images. Stumpf s (1992) algorithm is used to remove atmospheric effects from the images and retrieve the water leaving reflectances. Then a model is constructed to calibrate those reflectances with the in situ chlorophyll-a and attenuation coefficient data. Finally an empirical model is applied to estimate primary production from the remotely retrieved chlorophyll-a data.