Numerical modelling for the recovery of protecting pillars in Soma district
Soma bölgesindeki emniyet topuklarının geri kazanılması için nümerik modelleme
- Tez No: 119685
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiyede artan linyit talebi ile birlikte, daha fazla üretim yapma ihtiyacı gündeme gelmiştir. Bu nedenle, uzunayak metodu ile yapılan madencilikte üretim ve verimliliği artırmak ve bu kaynaktan mümkün olduğunca fazla yararlanmak gerekmektedir. Bu amaçla, daha önce ana giriş desandresi ve kuyu gibi yapılar için bırakılan emniyet topuklarının, madenin ömrü bittikten sonra kazanılması gerekmektedir.“Soma Bölgesinde Emniyet Topuklarının Geri Kazanılması İçin Nümerik Modelleme”isimli bu çalışmada, Manisa-Soma'da bulunan Hüstaş A. Ş.'ye ait yeraltı kömür ocağında ana giriş desandresi ve kuyu emniyet topuklarının kazanılması sırasında oluşan gerilme ve deformasyonlar ile topukların duraylılığı nümerik analiz yöntemlerinden boundary element tekniği ile çalışan LAMODEL isimli bilgisayar programı ile incelenmiştir. Ayrıca, kuyu emniyet topuğunun kazanılması sonucunda oluşan gerilmeler ve deformasyonlar sonucunda kuyunun duraylılığı numeric analiz yöntemlerinden biri olan finite element tekniği ile çalışan ANSYS isimli bilgisayar programı ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for more production has become necessary in recent years as a result of increase in lignite demand in TURKEY. Therefore, it is important to increase productivity in longwall mining method to provide as much utilization as possible from this source. Safety pillars, which have been left for the stability of main drift and shaft, should therefore be recovered after the operational life of the mine. In this research work entitled“Numerical Modelling for the Recovery of Protecting Pillars in Soma District”, an underground mine based in Soma-Manisa, belonging to Hüstaş A. Ş. of Turkey was studied. Stability of main drift and shaft safety pillars due to stresses and deformations occurring during the production have been investigated by means of a numerical analysis method, namely LAMODEL, operating by boundary element technique. Stability of shaft due to stresses and deformations has similarly been investigated by using one of the numerical analyses methods known as finite element technique which operates with ANSYS computer software.