Eynez Yeraltı Ocağı havalandırma sisteminin ocak yangınlarına etkisi
Effect of ventilation system on mine fires at Eynez Underground Mine
- Tez No: 119692
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında, Eynez Yeraltı Ocağının geçmişinde sık karşılaşılan kendiliğinden yanma sonucu oluşan yangınlar nedeniyle, havalandırma ağı analizi yapılarak, havalandırmanın kendiliğinden yanmaya olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, Eynez kömürünün kendiliğinden yanmaya olan yatkınlığı yapılan deneyler sonucu belirlendikten sonra kendiliğinden yanmayı kolaylaştırıcı etmenler ile uygulanan üretim yöntemi arasındaki ilişki incelenmiştir. Kömürün kendiliğinden yanmaya orta derecede yatkın olduğu tespit edilen Eynez Ocağındaki kendiliğinden yanma nedeniyle oluşan yangınların doğrudan havalandırma sisteminden kaynaklanmadığı tespit edilmiştir. Jeolojik özelliklerin ve uygulanan üretim yönteminin ocak yangınlarının oluşmasında yardımcı etkenler olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, kendiliğinden yanmanın önlenmesi amacıyla, kazı hızı, dolgu uygulaması ve özelliklerine bağlı olarak hava sızdırmazlığı konularında üretim kayıplarının azaltılması ve iş güvenliği koşullarının iyileştirilmesi için alınması gereken önlemler konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, effect of mine ventilation system on frequently experienced mine fires at Eynez Mine has been investigated by means of a ventilation network analysis. At first, susceptibility of coal to spontaneous combustion has been determined by means of a series of test and the relationship between the mining method applied and promoting factors of spontaneous combustion has been evaluated. Mines fires initiated due to spontaneous combustion in the mine, where the susceptibility of the coal seam to spontaneous combustion was found to be in the medium risk class, were not started due to ventilation system directly. Geological conditions and the production method applied were determined to be managing factors in occurance of mine fires. As a result of this study, suggestions were made for the prevention of mine fires, thus improving safety of operation, and to optimise production losses on the subjects of rate of face advance, goaf isolation depending on the characteristics of backfill.